Românii aduc victoria lui Gaziantep. Un gol și două pase de gol semnate de Drăguș și Maxim

Denis Drăguș (dreapta) în meciul cu Karagumruk
Denis Drăguș (dreapta) în meciul cu KaragumrukProfimedia
Gaziantep s-a impus cu 3-0 pe terenul lui Karagumruk într-un meci contând pentru etapa a 18-a din Turcia, o partidă în care protagoniști au fost jucătorii români Denis Draguș și Alexandru Maxim.

Formația pregătită de Marius Șumudică, care venea după patru meciuri fără victorie, a preluat conducerea încă din prima repriză, când Denis Drăguș a driblat doi adversari și a înscris cu un șut plasat pe lângă portarul advers.

Același Drăguș a contribuit la golul secund al oaspeților în repriza a doua, pasând decisiv pentru Gradel (49). Al treilea gol al lui Gaziantep a fost pregătit de un alt jucător român, Alexandru Maxim pasând decisiv pentru Kizildag (87).

Grație acestui rezultat, Gaziantep s-a îndepărtat de zona retrogradării. A acumulat 19 puncte și este pe locul 13 în campionatul Turciei.