Gaziantep rămâne în zona de retrogradare. Șumudică: "Trebuie să câștigăm următorul meci"

Gaziantep - Kayserispor 1-1
Gaziantep - Kayserispor 1-1Profimedia
Într-un meci disputat pe teren propriu, Gaziantep FK a înregistrat o remiză 1-1 împotriva echipei Kayserispor, în cadrul etapei a 24-a a campionatului Turciei, iar trupa lui Șumudică rămâne în subsolul clasamentului.

Oaspeții au reușit să deschidă scorul în minutul 11 prin Ozbek. Gaziantep a reușit să egaleze în minutul 68, când jucătorul Sazdagi de la Kayserispor a înscris în propria poartă.

Alexandru Maxim, Denis Drăguş, Florin Niţă și Deian Sorescu au fost integraliști la Gaziantep FK, iar în minutul 68, Maxim a primit un cartonaș galben.

În urma acestui rezultat, Gaziantep FK se află pe locul 17 în clasament, având 24 de puncte, în timp ce Kayserispor ocupă poziția a 13-a, cu 28 de puncte. Ambele echipe vor continua lupta pentru puncte și îmbunătățirea poziției în clasament în următoarele etape ale competiției turcești.

"Fiecare punct este important"

Imediat după meci, Marius Șumudică a analizat partida și a criticat arbitrii. De altfel, tehnicianul român a vorbit și despre următorul duel pe care echipa sa îl va avea, atunci când Gaziantep va întâlni Fenerbahce, echipă aflată pe primul loc în campionatul Turciei.

"Vreau să felicit jucătorii pentru că au luptat, chiar dacă nu am reușit să câștigăm. Cred că remiza a fost un rezultat normal. Dacă ne dorim să rămânem în prima ligă, trebuie să câștigăm la Istanbul următorul meci. Nu va fi ușor, dar vom merge și ne vom lupta.

Fiecare punct este important, dar trebuie să le luăm pe toate trei.

Vreau să critic arbitrii. Cum am făcut o mișcare, cum am primit cartonaș. Nu știu ce trebuie să evit pentru a nu mai fi penalizat. Cred că la Maxim a fost penalty, dar arbitru nu a mers să verifice. Zilele acestea, totul pare împotriva noastră. În Europa, arbitrii vin la margine și te avertizează, eu am primit galben doar arătând cronometrul", a spus Marius Șumudică.