VIDEO. Momente tensionate în Arabia Saudită. Cristiano Ronaldo, la un pas să-l lovească pe arbitru

Al Hilal - Al Nassr 2-1
Al Hilal - Al Nassr 2-1Profimedia
Căpitanul lui Al-Nassr, Cristiano Ronaldo, a fost eliminat pe final de meci, iar echipa sa a pierdut cu 2-1 în fața rivalilor din oraș, Al-Hilal, în semifinala Supercupei Arabiei Saudite, după o confruntare încinsă, luni, la Abu Dhabi.

Al-Hilal, echipa lui Jorge Jesus, a deschis scorul în minutul 62, când Salem Al-Dawsari a trimis mingea în colțul din dreapta jos. Atacantul brazilian Malcolm a dublat avantajul în minutul 72 cu o lovitură de cap frumoasă. Fostul atacant al lui Liverpool, Sadio Mane, a înscris pentru Al-Nassr în minutul 90+9, din pasa lui Abdulrahman Ghareeb.

Cristiano Ronaldo, la un pas să-l lovească pe arbitru

Meciul de pe stadionul Mohammed bin Zayed din Abu Dhabi a adus cu sine o serie de evenimente tensionate, iar momentul culminant a fost eliminarea lui Cristiano Ronaldo în minutul 86, după ce a primit cartonașul roșu direct. Incidentul a avut loc în urma unei altercații cu apărătorul advers, Mohammed Al-Bulaihi, iar situația s-a agravat când Ronaldo a fost la un pas să facă un gest regretabil, ridicând pumnul în direcția arbitrului Mohammed Al Hoish.

Starul portughez primise deja un cartonaș galben în prima repriză, pentru proteste, după ce golul coechipierului său Otavio a fost anulat pentru ofsaid. Când a ieșit de pe teren, Ronaldo l-a aplaudat ironic pe central.

Jucătorul portughez ar putea lipsi până la trei meciuri și ar putea afecta semnificativ performanța echipei Al Nassr, deși șansele lor de a câștiga titlul sunt deja reduse la câteva șanse teoretice. Cu doar 12 puncte în urma liderului Al Hilal după 27 de runde, formația pregătită de Luís Castro se confruntă cu provocări considerabile în cursa pentru campionat.

Al-Hilal va încerca să obțină al patrulea titlu, un record, în finala de joi, când va înfrunta Al-Ittihadul lui Karim Benzema, care a învins luni Al-Wehda cu 2-1 în semifinala precedentă.