Fundașul Ionuț Nedelcearu a marcat în Serie B, iar Palermo a trecut de Cremonese

Palermo - Cremonese 3-2
Palermo - Cremonese 3-2Profimedia
A fost seara românilor în Italia. Fotbaliştii Dennis Man şi Ionuț Nedelcearu au marcat pentru formațiile lor, marți, în liga secundă din Italia - Serie B.

Man a reuşit un gol şi o pasă de gol pentru Parma, victorioasă cu 2-0 cu Brescia, în deplasare.

Internaționalul român a furnizat pasa decisivă pentru Adrian Bernabe (18), care a deschis scorul, iar câteva minute mai târziu a parafat victoria liderului (24).

Man are 8 goluri în 15 partide în acest sezon, fiind pe locul al treilea în clasamentul golgheterilor, după Daniele Casiraghi (FC Sudtirol), 11 goluri, şi Massimo Coda (US Cremonese), 9 goluri.

Dennis Man a jucat 69 de minute la Parma, la fel ca şi Valentin Mihăilă, care a primit un cartonaş galben în min. 67.

În alt meci, Palermo a trecut de Cremonese cu 3-2, primul gol al sicilienilor fiind reuşit de fundaşul român Ionuț Nedelcearu (19), cu capul. Pentru gazde au mai înscris Federico Di Francesco (72) şi Leo Stulac (90+7), iar pentru vizitatori au punctat Paolo Ghiglione (7) şi Michele Castagnetti (32).

Nedelcearu a marcat singurul său gol în trei partide jucate în acest sezon. La Palermo a fost integralist portarul Mirko Pigliacelli (ex-Universitatea Craiova).