Dany Mota
Dany MotaProfimedia
Jucătorul lui Monza a marcat a doua reușită a oaspeților în minutul 18, cu o execuție tehnică spectaculoasă. Monza a câștigat în deplasare cu 3-2 împotriva celor de la Genoa, fosta echipă a lui Radu Drăgușin.

Meciul A început cum nu se poate mai bine pentru Monza în fața celor de la Genoa, echipa marcând două goluri în doar 18 minute.

Perla serii a fost însă golul de 2-0, semnat de Dany Mota la 18 minute după fluierul de start (secunda 35 în video).

Atacantul, servit de Andrea Colpani cu o centrare perfectă, a catapultat mingea în plasă cu o semi-foarfecă de senzație: un gest de coordonare și tehnică de cel mai înalt nivel.

O capodoperă care l-a lăsat cu gura căscată chiar și pe antrenorul său, Raffaele Palladino, care, potrivit martorilor, ar fi comentat: "Ce a făcut nebunul ăsta?”

Cei din Italia se întreabă: am asistat deja la cel mai frumos gol al campionatului 2023/24?