Inter, imbatabilă în 2024! Nerazzurrii își croiesc drumul spre Scudetto cu un nou succes

Inter s-a impus pe San Siro cu 2-1 în fața celor de la Genoa
Inter s-a impus pe San Siro cu 2-1 în fața celor de la GenoaAFP
În etapa cu numărul 27 din Serie A, Inter s-a impus pe San Siro cu 2-1 în fața celor de la Genoa.

Inter - Genoa 2-1

Pentru trupa lui Simone Inzaghi a fost cel de-al 12-lea succes consecutiv în toate competițiile, Inter reușind să obțină victorii pe linie în 2024.

Succesul a fost asigurat încă din prima repriză: albanezul Kristjan Asllani a înscris primul său gol în tricoul lui Inter după o jumătate de oră de joc, assistul fiind asigurat de Alexis Sanchez.

Cel din urmă a punctat din penalty opt minute mai târziu, stabilind scorul pauzei.

În actul secund, oaspeții aveau să reducă din diferență în minutul 54 prin fundașul mexican Johan Vasquez, care a avut o execuție splendidă, portarul Sommer rămânând fără replică.

Fosta echipă a lui Radu Drăgușin nu a reușit însă să facă mai mult până la finalul timpului regulamentar.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Trupa lui Alberto Gilardino ocupă locul 12, cu 33 de puncte, în vreme ce Inter își consolidează poziția de lider, cu 72 de puncte, la o distanță considerabilă de 15 lungimi față de urmăritoarea Juventus.

Note
NoteFlashscore

Un meci interesant pentru Inter se anunță și în runda următoare din Serie A, când nerazzurrii vor evolua în deplasare la Bologna, o echipă care la rândul său a acumulat 6 victorii consecutive în campionat.