AC Milan pierde dramatic la Monza după ce a revenit de la 0-2 cu un jucător mai puțin

AC Milan a pierdut primul meci după o serie de 9 jocuri fără înfrângere
AC Milan a pierdut primul meci după o serie de 9 jocuri fără înfrângereProfimedia
AC Milan a fost condusă cu 2-0 la pauză de Monza, iar din minutul 53 a jucat cu un om mai puțin. Cu toate acestea, jucătorii lui Stefano Pioli nu au renunțat și au reușit să restabilească egalitatea, însă au primit lovitura de grație în minutul 90.

Monza - AC Milan 4-2

Milanezii nu au putut profita de rezultatul de egalitate obținut de Juventus la Verona și rămân pe locul trei, la două puncte în urma torinezilor și la 11 în urma liderului Inter.

Monza a dat lovitura în ultimele minute ale primei reprize. Pessina a deschis scorul în minutul 45 din penalty, iar Dany Mota a dublat avantajul după șase minute.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Misiunea milanezilor s-a îngreunat după ce Luka Jovic a fost eliminat în minutul 53. Cu un om mai puțin, Milan nu a renunțat la luptă și a reușit să reducă din diferență prin Giroud (min. 65). Finalul de meci a fost dramatic. Mai întâi, Pulisic a restabilit egalitatea în minutul 88. Bucuria oaspeților a fost însă de scurtă durată, deoarece Warren Bondo a adus-o din nou în avantaj pe Monza cu un șut superb (min. 90). Tabela a fost închisă în minutul 90+5 de Lorenzo Colombo, atacant împrumutat de AC Milan la Monza.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Monza a întrerupt seria de 9 partide fără înfrângere în Serie A a milanezilor (V7, E2). Pentru AC Milan urmează returul cu Rennes din play-off-ul Europa League. În tur, diavolii milanezi s-au impus cu 3-0.