Serie A: Milan revine după un început cu emoții / Victorie la limită pentru Atalanta

Noah Okafor a marcat primul gol al lui AC Milan
Noah Okafor a marcat primul gol al lui AC MilanProfimedia
Etapa a șasea din Serie A a programat la ora 19.30 trei partide. AC Milan s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Cagliari, Atalanta a câștigat cu 1-0 la Verona, iar echipa lui Răzvan Marin, Empoli, a obținut primul succes din acest sezon, 1-0 cu Salernitana.

Cagliari - AC Milan 1-3

AC Milan a controlat începutul de partidă din Sardinia, însă primul gol a venit în poarta sa. Luvumbo a expediat o torpilă din interiorul careului, la care Sportiello nu a avut reacție.

Fără Giroud și Leao pe teren, cei doi fiind menajați, Milan a reluat atacurile spre poarta lui Radunovic, care a gafat grav la o centrare în careu, a scăpat mingea în față și i-a permis lui Okafor (40) să restabilească egalitatea.

Tomori (45) a întors rezultatul chiar înainte de pauză, după o schemă a milanezilor pusă în practică la un corner.

Scorul final a fost stabilit de Loftus-Cheek (60), care a șutat puternic din afara careului.

Cu această victorie, Milan rămâne în plasa liderului Inter, la egalitate de puncte (15), dar rivalii lor au un meci mai puțin disputat.

Verona - Atalanta 0-1

Atalanta a urcat pe locul 4 în Serie A după o victorie la limită pe terenul Veronei. Singurul gol al partidei a fost marcat de Koopmeiners în minutul 13, olandezul șutând cu sete după o pasă primită de la conaționalul De Roon.

Gazdele rămân pe un confortabil loc 10 în clasament, cu 7 puncte, urmând să evolueze în weekend pe terenul Veronei.

Atalanta are un meci mult mai greu, urmând să primească la Bergamo vizita celor de la Juventus.

Empoli - Salernitana 1-0

Empoli a reușit primul gol din acest sezon, care a adus și prima victorie. Gazdele au avut, însă, ceva emoții, Jovane Cabral reușind să deschidă scorul pentru Salernitana, însă reușita a fost anulată de VAR pentru un offside.

După un sfert de oră (34), Baldanzi a reușit să deblocheze tabela, după o pasă decisivă a lui Cancellieri.

La gazde, Răzvan Marin a fost rezervă, intrând pe teren în minutul 74 în locul lui Fazzini.

Chiar și după acest succes, Empoli rămâne în zona roșie a clasamentului, dar cele trei puncte au ajutat-o să le egaleze pe Salernitana și Udinese (care joacă de la ora 21.45 la Napoli).