Inter Milano zdrobește Fiorentina și este noul lider în Serie A

Lautaro Martinez marchează pentru Inter în meciul cu Fiorentina
Lautaro Martinez marchează pentru Inter în meciul cu FiorentinaProfimedia
Internazionale Milano a urcat pe prima poziție a clasamentului în campionatul de fotbal al Italiei, după ce a învins fără drept de apel, cu scorul de 4-0, formația Fiorentina, într-un meci din etapa a treia a sezonului.

Campionul mondial argentinian Lautaro Martinez a reușit o dublă pentru învingători, în minutele 53 și 73. Celelalte goluri au fost marcate de francezul Marcus Thuram și de turcul Hakan Calhanoglu din penalty.

Gruparea 'nerrazura' a urcat în fotoliul de lider după a treia sa victorie consecutivă, devasând-o la golaveraj pe rivala AC Milan, care s-a impus cu 2-1 în fața formației AS Roma, vineri pe Stadio Olimpico.

Într-un alt meci disputat duminică, Juventus Torino a învins-o cu 2-0 în deplasare pe Empoli, echipa internaționalului român Răzvan Marin.

Rezultatele etapei a treia din Serie A:

Sassuolo - Hellas Verona 3-1 Au marcat: Pinamonti (11), Berardi (63, 73 - penalty), respectiv Ngonge (56).

AS Roma - AC Milan 1-2 Au marcat: Spinazzola (90+2), respectiv Giroud (9 - penalty), Leao (48).

Bologna - Cagliari 2-1 Au marcat: Zirkzee (59), Fabbian (89), respectiv Luvumbo (22).

Udinese - Frosinone 0-0

Atalanta Bergamo - Monza 3-0 Au marcat: Ederson Silva (35), Scamacca (42, 62).

SSC Napoli - Lazio Roma 1-2 Au marcat: Zielinski (32), respectiv Alberto (30), Kamada (52).

Inter Milano - Fiorentina 4-0 Au marcat: Thuram (23), Martinez (53, 73), Calhanoglu (58 - penalty).

Torino FC - Genoa 1-0 A marcat: Radonjic (90+4).(br) Fundașul Radu Drăgușin a fost integralist la Genoa.

Lecce - Salernitana 2-0 Au marcat: Krstovic (6), Strefezza (90+8 - penalty).

Empoli - Juventus Torino 0-2 Au marcat: Danilo (24), Chiesa (82).(br) Mijlocașul Răzvan Marin a fost titular la Empoli, fiind înlocuit în minutul 72.

Clasament: 1. Inter Milano 9 puncte, 2. AC Milan 9 puncte, 3. Juventus Torino 7 puncte, 4. Lecce 7 puncte, 5. Atalanta Bergamo 6 puncte, 6. SSC Napoli 6 puncte