O Milan sclipitoare, o zdrobește pe Torino. AS Roma rămâne fără victorie

Giroud
GiroudProfimedia
În cele două meciuri disputate de la ora 21:45, AC Milan s-a impus fără prea mult efort în fața lui AC Torino cu 4-1. AS Roma, în schimb, a încercat din răsputeri, dar nu a reușit să evite o înfrângere cu 2-1 în fața Veronei.

Milan-Torino

Torino a încercat să reziste în fața rossonerilor, dar nu a fost suficient pentru a zădărnici o AC Milan aproape perfectă, care s-a impus cu 4-1 în fața formației granata.

Gazdele au marcat trei goluri în prima repriză a meciului, începând imediat să joace foarte agresiv și apropiindu-se des de poarta adversă.

Primul gol a venit în minutul 33, declanșat din nou de noii sosiți: acțiunea cheie a fost condusă de Loftus-Cheek, care a servit o pasă de gol excelentă pentru Pulisic, care a marcat în al doilea meci consecutiv de la începutul sezonului.

Reacția lui Torino a fost aproape imediată, golul egalizator al lui Schuurs restabilind egalitatea. Apoi, însă, s-a produs răsturnarea definitivă de situație în favoarea Milanului: un penalty acordat de VAR a fost transformat de Giroud și a dus scorul la 2-1.

Cel de-al treilea gol, pe finalul reprizei, a fost rezultatul unei acțiuni frumoase, Theo Hernandez învingându-l pe portarul advers cu o ”scăriță” elegantă..

Giroud a fost cel care a închis definitiv scorul, tot din 11 metri, făcând 4-1, după ce Schuurs l-a călcat pe Leao și intervenția VAR a fost din nou decisivă.

Verona - Roma

Început de coșmar pentru Roma, care s-a văzut condusă la două goluri în prima repriză, aproape uimită de o Verona de mare intensitate și cinism, care s-a impus în cele din urmă cu 2-1.

Primul gol a venit pe neașteptate, Duda profitând de o greșeală a lui Rui Patricio după un șut al lui Terracciano, aducându-și echipa în avantaj cu 1-0 după doar patru minute.

Dubla, însă, a venit chiar înainte de pauză, grație unui contraatac rapid orchestrat de un Ngonge, fenomenal în fața unei apărări romane complet destabilizate.

Deosebit de diferită a fost însă atitudinea oamenilor lui Mourinho în repriza secundă, care au fost mult mai periculoși. În minutul 56 a existat o șansă de a reduce diferența, când Pellegrini a șutat din afara careului, iar după o reluare a lui Belotti, Montipò a ieșit din poartă, Aouar a profitat și a marcat golul de 2-1 cu capul și primul său gol în Serie A.

Roma, încurajată de acest gol, și-a schimbat atitudinea, căutând cu disperare egalarea, grație și faptului că Verona a rămas cu un om în minus (Hien a fost eliminat în minutul 83) și a avut prelungiri de peste 10 minute.

Nimic de făcut, însă, pentru oamenii lui Mou, blocați în continuare la un punct în clasament, Hellas sărbătorind în schimb obținerea tuturor celor trei puncte.

Îngrijorătoare pentru Roma a fost și accidentarea lui Paulo Dybala, care a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 66 cu un disconfort muscular.