Rareș Burnete a debutat în Serie A / Dennis Man, pasă de gol pentru Parma

Burnete a debutat în Serie A
Burnete a debutat în Serie A Profimedia
Fotbaliștii români au avut evoluții bune în partidele disputate duminică.

Atacantul Rareș Burnete a debutat în Serie A în victoria obținută de Lecce, pe teren propriu, în fața lui Lazio, scor 2-1. Burnete a fost trimis pe teren în minutul 81, contribuind la întoarcerea scorului de către echipa sa, care era condusă cu 1-0. Tot la Lecce, portarul Alexandru Borbei a fost rezervă.

Salernitana a obținut un egal în deplasare la AS Roma, scor 2-2. La oaspeți, mijlocașul Andres Sfait a fost rezervă neutilizată.

Dennis Man, titular. Mihăilă, introdus în minutul 71

Parma, cu Dennis Man titular, a câștigat cu 2-0 partida cu FeralpiSalo. Internaționalul român a oferit pasa decisivă la cel de-al doilea gol. Valentin Mihăilă a fost rezervă și a fost introdus pe teren în minutul 71, în locul lui Adrian Benedyczak.

Man a fost printre cei mai buni jucători de pe teren și a fost notat cu 7,5 de Flashscore, în timp ce Mihăilă a primit nota 6,4.

Antonio Sefer, primul său gol pentru Hapoel Beer Sheva, în Toto Cup

Fotbalistul român Antonio Sefer a marcat primul său gol pentru Hapoel Beer Sheva, în meciul câștigat de Maccabi Netanya cu scorul de 4-1, duminică, într-un meci pentru locurile 7-8 în competiția Toto Cup din Israel.

Sefer, care a fost titular și a evoluat 73 de minute, a înscris în min. 22 pentru Hapoel. Mijlocașul român Adrian Păun nu a făcut parte din lotul oaspeților.

Pentru Maccabi au punctat Ethane Azoulay (13, 45), Stanislav Bilenki (45+4 - penalty) și Bar Cohen (60).

Dublă reușită de Liviu Antal pentru Zalgiris Vilnius, în campionatul Lituaniei

Atacantul român Liviu Antal a marcat ambele goluri ale formației Zalgiris Vilnius, învingătoare cu scorul de 2-0 în deplasare cu DFK Dainava, duminică, în etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Lituaniei.

Antal a punctat în minutele 67 și 73, după ce fusese introdus pe teren în min. 58. Antal a primit și un cartonaș galben, în min. 60.

Liviu Antal are 3 goluri marcate în 3 partide de campionat.

În alt meci din această etapă, FC Hegelmann a remizat acasă cu Kauno Zalgiris, 1-1, prin golurile înscrise de mijlocașul român Patrick Popescu (29), respectiv Nerijus Valskis (61), fost jucător la Universitatea Craiova.

Popescu, prezent pe teren timp de 72 de minute, are 6 goluri marcate în 19 partide.