Barcelona câștigă primul meci de pe noul stadion cu două goluri marcate pe final

Prima victorie pentru Barcelona
Prima victorie pentru BarcelonaAFP
Golurile lui Pedri și Ferran Torres din finalul partidei au adus campioanei din La Liga, Barcelona, o victorie cu 2-0 în fața celor de la Cadiz, în primul lor oficial disputat pe teren propriu departe de Camp Nou.

Barcelona - Cadiz 2-0

Jucând pe Stadionul Olimpic, în timp ce stadionul lor este reconstruit și modernizat, Barcelona a fost aproape de se încurca în partida cu Cadiz.

După ce Getafe i-a ținut la o frustrantă remiză fără goluri în weekendul inaugural, Cadiz aproape că a reușit aceeași performanță până când Ilkay Gundogan l-a lansat inteligent pe Pedri, care a deschis scorul.

Feran Torres a închis tabela în minutele de prelungire într-o altă performanță neconvingătoare a catalanilor.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Antrenorul lui Barca, Xavi Hernandez, suspendat după ce a fost eliminat împotriva lui Getafe, l-a ales pe Lamine Yamal, în vârstă de 16 ani, pe partea dreaptă, în locul lui Raphinha, suspendat și el în weekendul trecut.

Yamal, aflat la prima meci ca titular, a fost aproape să marcheze în prima repriză, cu un șut din unghi respins însă de Jeremias Ledesma.

În urma acestei victorii, Barcelona acumulează patru puncte, în timp ce Cadiz rămâne cu trei.