Victorii pentru campioana Napoli și Inter. Cum s-au descurcat Radu Drăgușin și Răzvan Marin în prima etapă

Napoli a câștigat la debut
Napoli a câștigat la debutAFP
Sâmbătă a debutat sezonul 2023/24 din Serie A. Campioana en-titre, Napoli, s-a impus pe terenul Frosinone, deși a fost condusă.

Frosinone - Napoli 1-3

Victor Osimhen a început sezonul de unde a rămas, înscriind o dublă pentru Napoli în victoria de sâmbătă de pe terenul nou promovatei Frosinone.

Atacantul nigerian Osimhen a marcat în fiecare repriză pentru a contribui la asigurarea victoriei campionilor, la debutul lui Rudi Garcia ca antrenor, după demisia noului selecționer italian Luciano Spalletti.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

"A fost important să începem bine... adversarul ne-a pus în dificultate", a declarat Osimhen la finalul partidei.

Osimhen a marcat de 31 de ori în sezonul trecut, inclusiv golul care a consfințit titlul de campion și este în discuții pentru prelungirea contractului, în ciuda interesului din partea unor cluburi din străinătate.

"Președintele este șeful. Încă negociem, poate la sfârșitul perioadei de transferuri vom vedea ce se va întâmpla", a adăugat Osimhen, al cărui contract actual expiră în iunie 2025.

"Deocamdată sunt un jucător al lui Napoli, ceea ce este cel mai important lucru, și îmi voi da sufletul pentru echipă", a completat atacantul.

Inter Milano - Monza 2-0

Inter a debutat cu o victorie, pe teren propriu, în fața lui Monza.

Lautaro Martinez a marcat ambele goluri ale lui Inter, în minutele 8 și 76.

Genoa - Fiorentina 1-4

Radu Drăgușin și George Pușcaș au suferit o înfrângere la scor la debutul în Serie A. Nou promovata Genoa, la care fundașul Radu Drăgușin a fost integralist, iar George Pușcaș rezervă neutilizată, a cedat cu 1-4 partida cu Fiorentina

Oaspeții și-au impus jocul rapid, iar în minutul 40 aveau deja un avantaj de trei goluri. În repriza secundă, fiecare echipă a mai marcat câte un gol. Radu Drăgușin a primit nota 5,4 din partea Flashscore.

Empoli - Verona 0-1

Empoli, cu Răzvan Marin integralist, nu a avut parte de debutul dorit, pierzând pe teren propriu în fața Veronei.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Bonazzoli, în minutul 75. Răzvan Marin a fost notat cu 6,2 de Flashscore.