Lautaro Martinez a marcat golul cu numărul 100 pentru Inter

Lautaro Martinez a marcat golul cu numărul 100 pentru Inter Profimedia
Campionul mondial argentinian Lautaro Martinez a marcat al 100-lea său gol în campionatul de fotbal al Italiei, duminică seara, în partida câştigată în deplasare de echipa sa, Inter Milano, cu scorul de 4-0, în fața formației Lecce, în etapa a 26-a a sezonului.

Căpitanul lui Inter a deschis scorul după un sfert de oră de joc (15), când atins bariera de o sută de goluri în Serie A, toate alături de Inter, iar apoi a marcat din nou în repriza secundă (56). Pentru oaspeți au mai punctat Davide Frattesi (54) şi Stefan de Vrij (67).

Lautaro Martinez a devenit astfel al treilea străin din istoria clubului Inter Milano care marchează cel puțin 100 de goluri în liga italiană, după ungurul 'Stefano'' Nyers, în anii '50, şi mai recent argentinianul Mauro Icardi.

Inter Milano a obținut cu această ocazie a zecea sa victorie consecutivă în Serie A şi are un avans de nouă puncte față de Juventus Torino, ocupanta locului secund în clasament, care a câştigat la rândul ei, cu scorul de 3-2, partida disputată pe teren propriu cu Frosinone.