Dybala o ține în viață pe Roma! Hattrick pentru argentinian în disputa cu Torino din Serie A

Dybala a reușit un hattrick în partida cu Torino
Dybala a reușit un hattrick în partida cu TorinoProfimedia/ IMAGO
În runda cu numărul 26 din Serie A, AS Roma s-a impus cu 3-2 pe Stadio Olimpico în fața celor de la Torino.

AS Roma - Torino 3-2

Trupa lui De Rossi ”respiră” pentru moment, Roma ocupând în urma acestui succes locul 6, ultima poziție care duce în cupele europene.

Dybala a fost într-o formă de vis și l-a depășit pe Lukaku în clasamentul golgheterilor din Serie A. În urma hattrickului înscris pe Olimpico, argentinianul a ajuns la 11 reușite, în vreme ce Lukaku are 9 goluri pentru giallorossi.

În prima parte a jocului, perioada cea mai animată s-a contorizat chiar înainte de pauză, când în decurs de două minute ambele formații au reușit să înscrie.

Dybala și-a început recitalul cu un penalty transformat în minutul 42, pentru ca Zapata să aducă egalarea pentru oaspeți cu un minut înainte de pauză.

După aproape o oră de joc, argentinianul și-a dus din nou echipa în avantaj cu o execuție de clasă de la mai bine de 20 de metri.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Dybala și-a completat hattrickul după o combinație în ultima treime cu Lukaku.

În finalul jocului, oaspeții au redus din diferență după autogolul lui Dean Huijsen. Pentru Torino a fost cel de-al doilea eșec consecutiv în campionat. Trupa lui Juric rămâne pentru moment la mijlocul clasamentului din Serie A, cu 36 de puncte.