Amenințat cu moartea după ce a ratat un penalty în prelungirile partidei cu Inter

Thomas Henry, după ratarea penalty-ului
Thomas Henry, după ratarea penalty-uluiProfimedia
Atacantul francez Thomas Henry (Verona) a primit amenințări cu moartea după ce a ratat un penalty în prelungirile partidei cu Inter din cadrul etapei a 19-a din Serie A.

Inter a reușit să câștige dramatic (scor 2-1) partida cu Verona, după ce a înscris golul victoriei în minutul 90+2. Apoi, în minutul 90+9, Henry a avut ocazia să restabilească egalitatea, însă a trimis în bară din penalty.

Controversele au continuat însă și după finalul partidei. Vizate au fost momentele decisive din prelungirile partidei. Premergător golului marcat de Frattesi, arbitrul și nici VAR nu sancționează o lovitură clară în careul Veronei.

Supărați foc pentru înfrângerea suferită, fanii Veronei au recurs la gesturi extreme, insultând și amenințând familia atacantului francez Henry. La doar câteva ore după finalul partidei, jucătorul Veronei a transmis un mesaj prin intermediul contului de Instagram. "Pentru toți cei care cred că știu fotbalul mai bine decât oricine altcineva și care îmi insultă familia dorindu-le moartea, sper să vă găsiți liniștea într-o zi în mica voastră viață. Greșelile fac parte din sport, așa că voi continua să muncesc pentru a fi mai bun decât înainte. Într-o zi câștigi, într-o zi pierzi, într-o zi marchezi, într-o zi greșești, aceasta este viața mea de fotbalist și sunt mândru că am reușit să înscriu al doilea gol al carierei pe acest stadion San Siro, după o ruptură de ligamente și după ce am început să joc fotbal la vârsta de 15 ani în ultima divizie franceză. Ceea ce nu te ucide te face mai puternic. Mereu cu capul sus, mereu înainte, mereu mai sus".