Inter nu are milă de ultima clasată și înregistrează a șaptea victorie consecutivă

Victorie la scor pentru Inter
Victorie la scor pentru InterProfimedia
Inter s-a impus fără probleme în partida cu lanterna roșie Salernitana, din cadrul etapei cu numărul 24 din Serie A.

Inter - Salernitana 4-0

Inter a reușit să tranșeze soarta partidei încă din prima repriză. În minutul 40, Inter avea deja un avantaj de trei goluri pe tabele de marcaj. Marcus Thuram a deschis scorul în minutul 17, iar după două minute Lautaro Martinez a majorat avantajul. Cu cinci minute înainte de pauză, Denzel Dumfries a dus scorul la 3-0.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

În repriza secundă, jucătorii lui Simone Inzaghi au scăzut turația. Marko Arnautovic a închis tabela în primul minut de prelungiri, finalizând din apropierea porții un contraatac rapid.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Inter a ajuns la zece partide consecutive fără înfrângere (V9, E1) și se pregătește pentru manșa tur din optimile Champions League, împotriva lui Atletico Madrid.

În Serie A, Inter are zece puncte față de Juventus și 11 în fața lui AC Milan. Torinezii vor juca în această etapă la Verona, în timp ce AC Milan se deplasează la Monza.