Inter, de neoprit la Monza: Nerazzurrii au marcat cinci goluri și și-au mărit avantajul la +5

Calhanoglu
CalhanogluProfimedia
Victoria nu a fost niciodată în discuție: Calhanoglu și Lautaro Martinez au marcat de două ori, plus Thuram și Pessina.

O seară de grație pentru Inter la Monza: liderul a dominat și s-a impus cu un sever 1-5, extinzându-și avansul față de Juventus (51 față de 46), în așteptarea meciului bianconerilor cu Sassuolo.

Echipa lui Simone Inzaghi a presat încă din start și a preluat conducerea după un penalty acordat pentru o degajare stângace a fostului Gagliardini, surprins sărind cu brațul întins și interceptând lovitura de cap a lui Lautaro Martinez.

În ciuda avantajului, Inter a continuat să forțeze și a găsit cinic dubla două minute mai târziu, în minutul 14: un patru contra trei care a găsit ariergarda locală în inferioritate numerică și a fost finalizată de Martinez, care a profitat de assist-ul lui Dimarco.

Inter a dominat și a fost aproape de 0-3 prin Marcus Thuram, dar în cel mai bun moment al său a primit golul formației din Brianza: Matteo Pessina, care a deviat centrarea lui Luca Caldirola în plasa lui Yann Sommer, a fost surprins în poziție neregulamentară de VAR.

Repriza secundă a început cu o dublă schimbare ofensivă a localnicilor: Georgios Kyriakopoulos și Colombo pentru Patrick Ciurria și Warren Bondo.

Scorul a rămas egal timp de un sfert de oră, dar la unul dintre numeroasele contraatacuri ale lui Inter, mingea a ajuns rapid în careul advers: Henrikh Mkhitaryan l-a servit pe Thuram, care l-a servit cu călcâiul înapoi pe Calhanoglu, care a reușit prima sa dublă în Serie A din acest an.

După potențialul 0-4 al lui Benjamin Pavard, la care intervenția lui Sorrentino a fost providențială, Monza a obținut un penalty pentru faultul lui Matteo Darmian asupra lui Dany Mota Carvalho, iar din penalty Pessina a redus din diferență.

Al patrulea gol a venit însă câteva minute mai târziu, grație a două rezerve: Jean-Daniel Akpa Akpro l-a faultat pe Davide Frattesi și arbitrul Rapuano a fluierat al treilea penalty al serii, pe care Lautaro Martinez l-a transformat, marcând al 18-lea său gol personal în campionat.

În minutul 88 s-a făcut 1-5, Mkhitaryan a furat o minge la mijlocul terenului și l-a servit pe Thuram, care a scăpat elegant de Caldirola și și-a trecut numele pe lista marcatorilor.