Inter nu se oprește: victorie în retur cu Roma pe Stadio Olimpico și e la +7 de Juventus

Bucuria lui Inter după un gol marcat la Roma
Bucuria lui Inter după un gol marcat la RomaAFP
Nerazzurrii au câștigat o dispută care a rămas deschisă până în minutul 93, când Bastoni a pecetluit victoria profitând de un contraatac.

A fost multă emoție în meciul dintre Roma și Inter, în care oamenii lui Inzaghi au suferit, dar au reușit o victorie crucială în retur, 4-2.

Meciul a început într-un mod exploziv, ambele echipe încercând să fie agresive încă de la primul fluier.

Au existat numeroase ocazii, iar giallorossii au fost aproape de a înscrie datorită centrărilor lui Paredes și a încercărilor lui Pellegrini și El Shaarawy.

Totuși, Inter a fost cea care a deschis scorul, marcând pentru 1-0 după ce lovitura de cap a lui Acerbi a fost validată de VAR, după o verificare la poziția de offside a lui Thuram în fața lui Rui Patricio.

Golul nu a stins dorința de victorie a echipei antrenate de Daniele De Rossi, care nu a scăzut ritmul, dar, deși a suferit din cauza pressing-ului necruțător al adversarilor, a pornit în căutarea unei reveniri.

Desprinderea a venit între minutele 28 și 44, un sfert de oră extrem de bun pentru echipa gazdă, care a reușit să își strivească adversarii în propria jumătate de teren și să egaleze mai întâi prin Mancini, apoi să preia conducerea cu un gol superb al lui El Shaarawy.

Atacantul echipei naționale a Italiei, care găsește din ce în ce mai mult spațiu de la sosirea lui De Rossi, a semnat dubla cu un șut letal cu stângul, trimițându-și echipa la vestiare în avantaj.

Inter revine în joc

Repriza secundă a fost la fel de animată și de distractivă, dar a văzut o echipă a lui Inter mult mai agresivă, mai alertă în apărare, care a dominat total jocul în primul sfert de oră.

Oamenii lui Inzaghi au intrat pe teren cu un alt ritm decât gazdele, reușind să găsească egalarea încă din minutul 49, când, profitând de o centrare a lui Darmian, Marcus Thuram a făcut 2-2.

A fost nevoie de doar șapte minute pentru ca avantajul să fie restabilit, cu o acțiune foarte asemănătoare cu cea de câteva minute mai devreme. De data aceasta, însă, nu un coechipier a fost cel care a împins în poartă centrarea mijlocașului nerazzurrilor, ci Angelino, care, în încercarea de a respinge, a împins balonul în plasa lui Rui Patricio, semnând primul său autogol în Serie A.

Încă o dată, însă, Roma a găsit puterea de a reacționa. Giallorossii au profitat de o scădere de ritm a adversarilor și au încercat în repetate rânduri să obțină egalarea.

Au existat mai multe ocazii pentru 3-3, cu Sommer salvându-și echipa, reușind să-l blocheze pe Romelu Lukaku, singur în fața porții, cu o intervenție magistrală (tot din cauza indeciziei belgianului la șut).

Disperată după gol, însă, echipa capitolină s-a dezechilibrat în ultimele minute, nereușind să oprească contraatacul letal al lui Inter, care, în minutul 93, s-a lansat spre poartă fără aproape niciun adversar în față, permițându-i lui Alessandro Bastoni să semneze primul său gol în Serie A din 2022 încoace.