Genoa îi răspunde Fiorentinei: remiză pentru echipele din mijlocul clasamentului din Serie A

Bucuria lui Ikone
Bucuria lui IkoneAFP
Violeții au reușit să revină după ce au intrat în dezavantaj pe finalul primei reprize.

După 0-0 cu cehii de la Plzen în Conference League, Fiorentina a obținut o nouă remiză, 1-1 pe teren propriu cu Genoa.

Echipa lui Italiano, după meciurile cu Juve și Plzen, a vrut să arate că poate fi din nou periculoasă în atac, având în vedere că în ultimele 180 de minute oficiale și-a creat puține ocazii. Cele mai bune șanse din prima repriză au fost însă ale celor de la Genoa.

Ele au fost semnate de Caleb Ekuban, care a confirmat marele moment de formă după golul marcat împotriva Veronei, răsplătind încrederea lui Gilardino și fiind aproape de a marca de două ori în primele 45 de minute.

Viola a sărbătorit pentru câteva secunde în minutul 25, când Andrea Belotti a înscris după două luni de pauză. Atacantul mai are însă de așteptat până să contorizeze o nouă reușită, întrucât VAR a anulat golul pentru o poziție de offside.

În cele din urmă, rezultatul primei reprize a fost decis din nou de atacantul grifonului, Albert Gudmundsson, care a transformat din 11 metri.

Viola s-a trezit la viață în repriza a doua

În repriza a doua, Viola a intrat pe teren cu dorința de a întoarce meciul.

Pentru a-și împrospăta echipa, Italiano a început prin a-l introduce pe Arthur în locul lui Duncan. Schimbarea a părut să le facă bine gazdelor, care după mai puțin de zece minute au marcat golul egalizator. Golul de 1-1 a fost semnat însă de Jonathan Ikone, servit perfect de Giacomo Bonaventura, care a înscris cu o lovitură de cap de excepție.

Pentru a pulsa în ofensivă, Italiano i-a introdus în teren pe Nico Gonzalez, Christian Kouamé și Rolando Mandragora, schimbând astfel punctele de referință ale echipei.

O alegere care s-a dovedit încă o dată a fi cea corectă, pentru că în repriza a doua provocarea a fost dominată de ocaziile Viola, periculoasă în mai multe rânduri, însă fără succes.

Seria lungă de meciuri fără victorie a continuat pentru formația italiană, care nu a mai câștigat în Serie A din 26 februarie.