Juventus trăiește periculos finalul partidei cu Fiorentina, însă rămâne în top 3 Serie A

Gatti a adus victoria lui Juve în duelul cu Fiorentina
Gatti a adus victoria lui Juve în duelul cu FiorentinaAFP
În runda cu numărul 31 din Serie A, Juventus s-a impus la limită pe teren propriu în fața Fiorentinei, scor 1-0.

Juventus - Fiorentina 1-0

După 4 meciuri fără victorie, Bătrâna Doamnă obține un succes cu destul de mari emoții pe Allianz Stadium, în compania unei echipe Viola care a ajuns la rândul său la cea de-a doua partidă consecutivă de campionat în care nu obține niciun punct.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Gatti în minutul 21. Fundașul a contorizat cea de-a patra reușită din acest sezon. Tot în prima parte a jocului, Vlahovic a avut un gol anulat de VAR pe motiv de offisde în minutul 32.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

În actul secund, bianconerii au cedat ușor ușor posesia în favoarea adversarei, trupa lui Vincenzo Italiano având o șansă foarte mare de a reveni în joc prin Nico Gonzalez. Șutul extremei argentiniene a fost deviat cu un efort splendid de Szczesny în bară.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Rezultatul a fost menținut pe tabelă de gazde, elevii lui Allegri reușind să obțină cele trei puncte. în urma acestui duel.

Juventus se menține pe podium, acolo unde ocupă locul 3, cu 62 de puncte, la 6 lungimi distanță de AC Milan și la 17 puncte de liderul Inter Milano.