Empoli, echipa lui Răzvan Marin, reuşește prima victorie în Serie A și părăsește ultimul loc

Răzvan Marin la Empoli
Răzvan Marin la EmpoliProfimedia
Empoli învinge Salernitana cu 1-0 într-o partidă din etapa a 6-a din Serie A.

Empoli-Salernitana 1-0

Tânărul mijlocaș Tommaso Baldanzi a fost cel care a deblocat-o pe Empoli care nu marcase niciun gol timp de 5 meciuri de la debutul acestei ediții de campionat.

Toscanii, încă fără niciun punct și niciun gol marcat, aveau nevoie ca de aer să se descătușeze. Dar ghinionul continua să-i urmărească: Empoli i-a pierdut chiar la începutul meciului, în minutele 13 și 17, pe Giuseppe Pezzella și Bartosz Bereszynski, cei doi fundași laterali, care s-au accidentat.

În minutul 21 Salernitana a avut un gol anulat, pentru ofsaid. Empoli a deschis, în sfârșit, scorul în minutul 34, prin Tommaso Baldanzi, care a marcat primul gol al echipei în actualul sezon.

Mijlocaşul român Răzvan Marin a intrat, la Empoli, în minutul 74, în locul lui Jacopo Fazzini. Meciul s-a încheiat cu prima victorie a sezonului pentru toscanii, 1-0. Gazdele au urcat pe locul 19 în clasamentul din Serie A, cu 3 puncte. Salernitana e pe 18, tot cu 3 puncte, dar cu golaveraj mai bun decât Empoli.