Lautaro Martinez din nou decisiv pentru Inter în victoria cu Lecce

Martinez a fost într-o formă senzațională în acest sezon
Martinez a fost într-o formă senzațională în acest sezonProfimedia
Inter Milano și-a refăcut avansul de nouă puncte în fruntea clasamentului din Serie A (SA) și a înregistrat a zecea victorie consecutivă în acest proces, cu o dublă a lui Lautaro Martínez, care a încununat victoria cu 4-0 în fața celor de la Lecce pe Stadio Via del Mare.

După victoria din Liga Campionilor cu Atlético Madrid de la mijlocul săptămânii și o partidă cu Atalanta care urmează miercuri, Simone Inzaghi a făcut nu mai puțin de opt schimbări în echipa de start.

Și a fost un pariu care a dat roade în doar 15 minute, când Kristjan Asllani a pătruns prin centru și a jucat o minge precisă pentru Lautaro Martínez, care a depășit capcana offside-ului și a înscris pe lângă Wladimiro Falcone.

În combinație cu poarta care a rămas intactă până la final, acesta a fost al treilea gol al lui Martínez de deschidere, care s-a dovedit a fi și cel al victoriei meciului din ultimele sale patru reușite. Dar lumina reflectoarelor s-a îndreptat apoi spre colegul său sud-american Alexis Sánchez la jumătatea reprizei, care a câștigat mingea în terenul lui Lecce și a centrat pentru Henrikh Mkhitaryan, dar armeanul a tras puțin pe lângă poartă.

Statisticile lui Martinez
Statisticile lui MartinezProfimedia, Statsperform

Lecce a fost prinsă în inferioritate opt minute mai târziu, când Sánchez și Martínez au combinat pe partea dreaptă. Primul a jucat o minge simplă în careul de șase metri pentru Davide Frattesi, care a finalizat din apropiere.

Frattesi își sărbătorește golul
Frattesi își sărbătorește golulProfimedia

Martínez și Stefan de Vrij au punctat apoi pentru un 4-0 care subliniază încă o dată forța nerazzurrilor, principalii favoriți la titlu.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

După o seară în care recordul lor de invincibilitate în deplasare nu a fost deloc amenințat, nerazzurrii au ajuns la 12 meciuri fără înfrângere. De cealaltă parte, o a treia înfrângere fără gol marcat înseamnă că oamenii lui Roberto D'Aversa au obținut doar o victorie din ultimele 10.

Flashscore Omul meciului: Lautaro Martínez (Inter Milano)