Stanciu, peste Ronaldo! Românul a primit cea mai mare notă după partida cu Al-Nassr. Mesajul lui Cristiano

Nicolae Stanciu
Nicolae StanciuProfimedia
Nicolae Stanciu a fost cel mai bun jucător din meciul Al-Nassr - Damac 2-1, în etapa a 10- a din Saudi Professional League

Performanță uriașă pentru Nicolae Stanciu, care deși echipa sa a pierdut, a reușit să fie cel mai bun de pe teren, în ciuda faptului că stătea față în față cu unul dintre cei mai mari fotbaliști de pe planetă.

Stanciu, autorul assist-ului la golul lui Damac, a primit nota 8.2, potrivit Flashscore.

Cristiano Ronaldo, notat cu 7.4, nu a fost nici măcar primul jucător de la Al-Nassr.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Pe lângă assist-ul de la golul de 1-0, Nicolae Stanciu a mai creat o ocazie mare și a avut un șut cadrat.

Românul a câștigat cinci dintre cele nouă dueluri avute la nivelul gazonului și a pierdut mingea în 13 rânduri.

Pasa fabuloasă dată de Stanciu i-a deschis drumul către gol lui Nkoudou, iar Damac a condus la pauză cu 1-0.

Din păcate pentru Stanciu, Damac, echipa condusă de Contra, a fost apoi îngenunchiată în doar 4 minute. Talisca și Ronaldo au întors scorul din lovituri libere.

Cristiano Ronaldo a fost impresionat de coregrafia fabuloasă pe care fanii lui Al Nassr au realizat-o. Portughezul a fost portretizat ca un supererou.

Ronaldo a postat imediat după meci un mesaj de mulțumire pe rețelele sociale:

După victoria cu Damac, Al-Nassr a ajuns la 22 de puncte acumulate în 10 etape și este pe locul trei în clasamentul primei ligi a Arabiei Saudite, sub Al-Taawon, 23 de puncte, și liderul Al-Hilal, 26 de puncte.

Damac, în schimb, este pe locul 10, cu 10 puncte.