Reghecampf, Cordea și Dugandzic au pierdut la limită în fața lui Cristiano Ronaldo și Mane

Andrei Cordea, în duel cu Alex Telles
Andrei Cordea, în duel cu Alex TellesTwitter / tai1381
Al Taee, formația pregătită de Laurențiu Reghecampf, a fost învinsă pe teren propriu de Al Nassr, scor 2-1, în cadrul rundei cu numărul 8 din campionatul saudit.

Al Taee - Al Nassr 1-2

Revenirea în campionatul saudit nu a fost una de bun augur pentru Laurențiu Reghecampf (48 de ani), care a pierdut cu Al Taee în fața celor de la Al Nassr, o formație care a făcut investiții colosale în transferuri în această vară.

Tehnicianul român a înregistrat un nou eșec, după ce în urmă cu trei zile, la primul său meci pe banca tehnică, Al Taee a fost eliminată din Cupa Regelui din faza șaisprezecimilor de către Al-Faisaly, scor 2-0.

În partida de campionat împotriva lui Al Nassr, Reghe i-a trimis în teren încă din primul minut pe Andrei Cordea și Marko Dugandzic, în vreme ce Aymeric Laporte, Alex Telles, Marcelo Brozovic, Sadio Mane, Otavio, Anderson Talisca și Cristiano Ronaldo au fost titulari pentru oaspeți.

Prima parte a jocului a aparținut în totalitate oaspeților, care au ratat mari ocazii. La pauză, Al Nassr a intrat însă în avantaj, grație reușitei lui Anderson Talisca, după un assist excelent semnat de Cristiano Ronaldo.

În partea secundă, Al Taee a fost foarte aproape să producă surpriza și să îi ofere cadoul perfect lui Reghecampf, după ce decarul Misidjan a restabilit egalarea în urma unui contraatac.

Apoi, căpitanul lui Al Taee, Semedo, le-a dat mari emoții oaspeților cu 10 minute înainte de final, când șutul său trimis în forță de la mare distanță a fost cu greu respins de portarul Al Aqidi. La faza imediat următoare, Al Nassr a beneficiat de o fază fixă, după ce Sadio Mane a fost faultat în flancul stâng. Acest episod avea să aducă un penalty pentru oaspeți, după un hands comis în careu de Semedo în urma unei lovituri de cap a lui Talisca.

VAR-ul a intervenit și centralul Conger a acordat lovitura de pedeapsă.

Cristiano Ronaldo și-a asumat responsabilitatea executării loviturii de la 11 metri și a transformat fără emoții în minutul 87.

Înainte de reușita decisivă, atacantul portughez irosise o șansă mare de a face 2-0, balonul trimis de portughez pe spațiul porții atingând bara.

După trei partide consecutive fără victorie, Al Taee ocupă locul 12 în campionat, cu numai 7 puncte adunate după opt etape, în vreme ce Al Nassr urcă pe 3, cu 18 puncte.