Meciul serii NU vine din UCL! Deși a condus la pauză cu 3-0, Luton a pierdut cu Bournemouth

Bournemouth și Luton Town au oferit meciul serii în etapa restantă cu numărul 17 din Premier LeagueProfimedia
Bournemouth și Luton Town au oferit meciul serii în etapa restantă cu numărul 17 din Premier League.

Bournemouth - Luton 4-3

Cireșele au reușit o remontada cum poate nici cei de la Real sau Barcelona nu și-ar fi imaginat că este posibil. Reamintim faptul că această partidă s-a rejucat în totalitate după ce Tom Lockyer, căpitanul lui Luton Town, a suferit un stop cardiac în decembrie 2023, duelul fiind suspendat în minutul 65 la scorul de 1-1.

Prima repriză de pe Vitality Stadium a aparținut în totalitate oaspeților, care au înscris nu mai puțin de 3 goluri, trupa lui Rob Edwards fiind favorită certă pentru obținerea celor 3 puncte după primele 45 de minute.

Chong (min 9), Ogbene (min 31) și Barkley (45+1) au asigurat un avantaj consistent pentru Luton într-un meci ce părea a fi pierdut de Bournemouth.

Nu putem ști cu exactitate ce rețetă a aplicat în vestiar antrenorul Andoni Iraola elevilor săi, întrucât ”cireșele” au arătat cu totul o altă față în actul secund.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În 14 minute, gazdele reușeau să egaleze, grație golurilor semnate de Solanke (min 50), Zabarnyi (min 62) și Semenyo (min 64). Cel din urmă a făcut dubla cu 7 minute înainte de finalul timpului regulamentar, adjudecând cele trei puncte gazdelor.

Bournemouth a devenit doar a treia echipă care câștigă un meci din Premier League când a fost condusă la pauză la peste 3 goluri, după Manchester United (vs. Spurs, septembrie 2001) și Wolves (vs. Leicester, noiembrie 2003), potrivit Opta.

Bournemouth rămâne pe locul 13, cu 35 de puncte, în vreme ce învinsa Luton ratează șansa de a ieși din zona roșie, clasându-se pe poziția 18, cu 21 de lungimi.