Record istoric în Premier League: 2 goluri în mai puțin de 3 minute

Elijah Adebayo de la Luton sărbătorește un gol
Elijah Adebayo de la Luton sărbătorește un golProfimedia
Fotbaliștii de la Luton Town au început practic partida cu cei de la Brighton de la scorul de 2-0. Au marcat de două ori în primele 137, în etapa cu numărul 22 din Premier League.

Luton, echipa aflată pe locul 18 în Anglia a stabilit o premieră în Albion după o pauză de 26 de ani.

Fanii de pe Kenilworth Road au asistat în primele minute ale jocului la scrierea unei noi pagini de istorie a fotbalului din Anglia.

Luton Town a deschis scorul în secunda 19 a partidei prin Elijah Adebayo, care se clasează astfel printre cei mai rapizi marcatori din istoria campionatului englez de fotbal.

Luton a marcat imediat după aceea și a făcut 2-0 în primele 137 de secunde de joc, prin Chiedozie Ogbene.

Micul club din Anglia a devenit astfel a doua formație care marchează două goluri atât de repede din întreaga istorie Premier League.

Leicester City este clubul care a reușit cele mai rapide 2 goluri din istoria Premier League.

Vulpile au marcat într-un duel cu Derby County din aprilie 1998 o dublă după fix 120 de secunde.

Cu toate acesea, Luton deține recordul pentru acest secol.

Luton iese din zona retrogradabilă

Scorul final a fost un incredibil 4-0 pentru Luton în confruntarea cu Brighton.

În urma acestui rezultat, Luton Town iese temporar din zona nisipurilor mișcătoare și este pe locul 17 cu 19 puncte, unul mai mult decât Everton.