Everton vs Liverpool: Trei mari derby-uri Merseyside desfășurate pe Goodison Park

Stadionul Goodison Park din Liverpool
Stadionul Goodison Park din LiverpoolProfimedia
Managerul demisionar al lui Liverpool, Jurgen Klopp (56 de ani), va lua parte la ultimul său derby din Merseyside, miercuri seară, pe Goodison Park.

Va fi, de asemenea, una dintre ultimele dăți în care Reds și Everton se vor confrunta pe terenul istoric, unde Blues joacă din 1892.

Toffees urmează să se mute pe noul lor stadion din Bramley-Moore Dock la finalul sezonului 2024/25.

Goodison a găzduit mai multe meciuri de primă ligă decât orice alt stadion din Anglia, dar nimic nu stârnește mai mult entuziasmul mulțimii decât un derby din Merseyside.

Înaintea celui de-al 244-lea episod al meciului Everton vs Liverpool, să aruncăm o privire asupra a trei dintre cele mai spectaculoase derby-uri desfășurate pe Goodison în era Premier League.

Everton 3 Liverpool 0 (2006/07)

Fanii lui Liverpool încă mai tresar la vederea lui Andrew Johnson care se îndreaptă spre Pepe Reina în videoclipurile online.

Legenda lui Everton, Tim Cahill, a deschis scorul chiar înainte de jumătatea de oră, profitând din plin de faptul că apărarea Cormoranilor a fost destabilizată de o lovitură de cap a lui Lee Carsley.

Poate afectat de un start în forță al gazdelor, stâlpul lui Liverpool, Jamie Carragher, a greșit ceea ce ar fi trebuit să fie o degajare ușoară pentru a-i oferi lui Johnson șansa de a marca.

Atacantul nu a greșit și a trecut mingea pe sub Reina pentru a face 2-0 cu 10 minute înainte de pauză.

Liverpool nu a putut reveni în a doua repriză, dar a reușit să mențină scorul neschimbat.

Asta până când Carsley a șutat în prelungirile partidei.

Reina a parat inițial lovitura și apoi a încercat să prindă mingea în timp ce se îndrepta spre propria poartă.

A reușit să respingă mingea de pe linia porții - dar Johnson a fost acolo pentru a asigura o victorie memorabilă pentru Everton.

Everton 1 Liverpool 4 (2021/22)

Cea mai mare victorie a lui Klopp pe Goodison - împotriva lui Rafa Benitez, care a devenit prima persoană care a condus atât Liverpool, cât și Everton de la William Edward Barclay în anii 1890.

Acest meci a avut loc în mijlocul unei perioade dificile pentru Blues, care au întâlnit una dintre cele mai bune echipe din era Premier League.

După doar nouă minute, Jordan Henderson și-a adus echipa în avantaj cu un trasor expediat cu piciorul stâng.

Zece minute mai târziu, Mohamed Salah l-a învins pe Jordan Pickford și a făcut 2-0.

Demarai Gray avea să reducă din diferență pentru Everton înainte de pauză - cu singurul lor șut pe poartă din primele 45 de minute.

Dar nu a contat prea mult atunci când Salah a făcut 3-1 cu un minunat efort solo imediat după o oră de joc.

La puțin peste 10 minute înainte de finalul partidei, Diogo Jota a marcat al patrulea gol dintr-un unghi închis și a condamnat Everton la cea mai grea înfrângere în derby-ul Merseyside din ultimii 39 de ani.

Everton 2 Liverpool 3 (2000/01)

Un clasic în epoca modernă, pe vremea când derby-ul era un pic mai tensionat, cu reveniri de ambele părți.

Scena a fost pregătită după doar cinci minute, când Liverpool a trecut în avantaj prin Emile Heskey, scăpat pe contraatac după ce lui Everton i s-a refuzat un penalty la celălalt capăt al terenului.

Meciul avea să se transforme într-unul de luptă, cu dueluri dure de ambele părți pe tot parcursul restului primei reprize.

Duncan Ferguson - cine altcineva? - avea să readucă Everton la egalitate chiar înainte de pauză și a fost avertizat pentru modul în care a celebrat reușita.

Nu foarte diferit de modul în care a fost marcat primul lor gol, Liverpool avea să treacă în avantaj prin Markus Babbel cu puțin peste 30 de minute înainte de final.

Un contraatac, declanșat când Dietmar Hamann l-a găsit pe Robbie Fowler, care a reușit să îi paseze înapoi fundașului pentru un gol rar în campionat.

Lucrurile aveau să devină puțin disperate pentru Liverpool, însă, după ce Igor Biscan a primit cartonașul roșu în minutul 77.

David Unsworth, care nu reușise să respingă centrarea anterioară a lui Fowler, a primit o șansă de a deveni eroul zilei în derby, având șansa de a marca din penalty în minutul 83.

Englezul și-a controlat emoțiile și a executat penalty-ul puternic și jos, învingându-l pe un Sander Westerveld neajutorat, cu ceea ce părea să fie siguranță ultimul gol al meciului.

Dar nu! Gary McAllister își așează mingea pentru o lovitură liberă la cel puțin 40 de metri de poarta lui Everton, cu un minut rămas de jucat din cele cinci suplimentare.

Scoțianul trimite mingea spre careu, portarul Paul Gerrard nu reușește să intervină, iar Liverpool, în 10 oameni, a pecetluit victoria în cel mai dramatic mod cu putință.

Urmăriți Everton vs Liverpool pe Flashscore.