Liverpool a învins-o pe Fulham și a egalat-o pe Arsenal în fruntea clasamentului

Liverpool a marcat trei goluri pe Craven Cottage
Liverpool a marcat trei goluri pe Craven CottageAFP
Liverpool a învins-o pe Fulham cu 3-1, duminică, pe Craven Cottage, și s-a apropiat la egalitate de puncte de liderul Arsenal, din Premier League.

După o săptămână nefastă, în care a fost eliminată din Europa League și a pierdut teren în cursa pentru titlu, presiunea era pe Liverpool pentru a-și reveni în capitală.

Aproape că au început perfect, dar Luis Diaz a plasat la câțiva centimetri de țintă centrarea lui Trent Alexander-Arnold.

Într-un meci lipsit în mod clar de calitate, un moment de magie a rupt blocajul, iar cel care l-a găsit a fost revenitul Alexander-Arnold, care a transformat o lovitură liberă de la 25 de metri.

Cormoranii păreau să intre în ritm și au avut o jumătate de șansă de a-și dubla avantajul la scurt timp după aceea prin Cody Gakpo, dar șutul său a trecut peste.

Timothy Castagne a restabilit egalitatea în prelungirile primei reprize, pentru a-l lăsa pe Jurgen Klopp să se gândească la ce ar putea face pentru a schimba fluxul jocului.

Așa cum s-a întâmplat, nu a făcut nimic, iar decizia sa a fost justificată la zece minute de la reluarea jocului, când Ryan Gravenberch a marcat pentru 2-1, cu un șut de la marginea careului.

Diogo Jota a stabilit scorul final, 3-1, o victorie uriașă pentru Liverpool în cursa pentru titlu.