Momente dramatice pe Goodison Park! Everton a câștigat, dar Beto a fost la un pas de tragedie

Jucătorii celor două echipe privesc îngrijorați la Beto
Jucătorii celor două echipe privesc îngrijorați la BetoProfimedia
Everton s-a impus cu 2-0 pe teren propriu în fața contracandidatei la retrogradare Nottingham Forest și s-a îndepărtat de zona retrogradării.

Gueye a deschis scorul în minutul 29, iar McNeil a dublat avantajul gazdelor cu 14 minute înainte de final (76), Everton obținând o victorie crucială în lupta pentru salvare, Toffees având acum 30 de puncte, cu cinci mai mult decât Luton (locul 18) și cu un meci mai puțin disputat.

Nottingham Forest, care a cerut fără succes acordarea a trei penalty-uri la mai multe faze controversate, este prima peste linie, cu 26 de puncte.

Partida de pe Goodison Park a fost întreruptă timp de mai multe minute în prelungiri din cauza unei accidentări grave a atacantului portughez Beto

Acesta s-a ciocnit în aer cu Morgan Gibbs-White și a căzut nemișcat la pământ, spre oroarea celor prezenți pe stadion.

Din cauza loviturii la cap, lusitanul și-a pierdut cunoștința imediat după impact.

Jucătorii aveau fețe îngrijorate, în timp ce Beto a rămas timp de mai multe minute cu fața la pământ, dar intervenția promptă a medicilor a evitat complicațiile.

Jucătorul a fost scos pe targă, Beto ridicând degetul mare pentru a le arăta fanilor că este bine.