Everton, câștigătoare în derby-ul cu Liverpool / United, aproape să ofere o nouă ”surpriză”

Everton a învins-o pe rivala Liverpool cu 2-0
Everton a învins-o pe rivala Liverpool cu 2-0AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele din etapa cu numărul 29 din Premier League.

Everton - Liverpool 2-0

În derby-ul Merseyside, Everton și-a luat revanșa în fața rivalei, după ce în meciul tur era învinsă cu același scor pe Anfield de Liverpool.

Pedepsită cu o deducere de 10 puncte în acest sezon, sancțiunea fiind redusă la 6 lungimi în urma apelului, trupa lui Sean Dyche arată un efort admirabil în lupta pentru evitarea retrogradării.

Pentru Everton a fost cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, ”caramelele” fiind tot mai aproape de a avea succes în ceea ce privește îndeplinirea obiectivului.

Câte un gol pe repriză au asigurat victoria gazdelor: Jarrad Branthwaite a deschis scorul în minutul 27, în vreme ce Calvert-Lewin a închis tabela în minutul 58.

Everton se află la 8 puncte distanță de zonă roșie, în vreme ce trupa lui Jurgen Klopp pierde teren în lupta pentru titlu, îndepărtându-se la 3 lungimi de liderul Arsenal.

Manchester United - Sheffield 4-2

Un nou meci cu mari emoții pentru Ten Hag și compania, în contextul în care United a obținut destul de greu victoria în fața ultimei clasate în PL, la distanță de numai 4 zile de la succesul contorizat pe terenul divizionarei secunde Coventry, pe care a învins-o la lovituri de departajare, deși a condus pe tabelă cu 3-0.

În duelul de pe Old Trafford, diavolii au fost conduși de două ori de Sheffield, oaspeții punctând prin Bogle (min 35) și Brereton Diaz (min 50) pentru ca gazdele să răspundă de fiecare dată prin Maguire (min 42) și Bruno Fernandes (penalty - min 61).

În finalul partidei, United și-a adjudecat cele 3 puncte, Fernandes, care a reușit dubla, și Hojlund înscriind la distanță de numai 4 minute.

Sheffield rămâne pe ultima poziție în PL, cu 16 puncte, fiind tot mai aproape de retrogradarea în Championship, în vreme ce United continuă efortul pentru a prinde un loc european, fiind în acest moment pe locul 6 (53 p).

În celelalte partide ale etapei, Crystal Palace a învins-o pe Newcastle cu 2-0, iar Bournemouth a plecat cu cele 3 puncte de pe terenul lui Wolves, scor 0-1.