Eurogoluri încasate și final de an cu încă o înfrângere pentru Tătărușanu. Ce notă a primit

Tătărușanu a încasat 4 goluri de la Al Raed
Tătărușanu a încasat 4 goluri de la Al RaedX / abhaFC
În runda cu numărul 19 din campionatul saudit, Al Raed a învins-o pe Abha cu 4-3.

Al Raed - Abha 4-3

A fost a doua înfrângere consecutivă în campionat pentru Abha, care rămâne în continuare în zona roșie a clasamentului, cu 14 puncte și pe locul 17, penultima poziție din Roshn Saudi League.

De partea cealaltă, Al Raed, fosta formație a antrenorului Marius Șumudică, a înregistrat cel de-al doilea succes consecutiv și s-a îndepărtat de subsolul clasamentului, fiind pe poziția 11, cu 19 lungimi.

Deschiderea de scor a aparținut oaspeților în minutul 17, Al Ali fiind cel care a spart gheața.

Doar 4 minute s-au bucurat oaspeții de avantaj, întrucât Al Subaie a adus egalarea cu un voleu superb care l-a lăsat fără replică pe Tătărușanu.

În prelungirile primei reprize, Al Ali a reușit dubla după ce a profitat de o eroare gravă în apărarea gazdelor.

Al Raed s-a revanșat însă la scurt timp după startul părții secunde cu încă un gol superb în poarta lui Tătărușanu. Cum au repus balonul de la mijlocul terenului, Fouzair a înscris cu o execuție de mare jucător.

După 4 minute, El Berkaoui și-a dus pentru prima dată echipa în avantaj.

Argentinianul Fabian Noguera a adus egalarea pentru Abha în minutul 67, iar partida părea că se îndreaptă către o remiză.

Nu a fost însă așa. În prelungiri (min 90+7), Tătărușanu avea să fie din nou învins și să primească cel de-al patrulea gol în urma unei faze fixe. Oumar Gonzalez a înscris cu o lovitură de cap.

Portarul român a primit una dintre cele mai mici note: 5.9. În ultimele 5 partide, Tătărușanu a încasat 21 de goluri.

Într-o altă partidă din runda 19, Al Hilal și-a consolidat poziția de lider după ce a învins-o în deplasare pe Al Feiha, scor 2-0