Ciprian Tătărușanu a ajuns în această vară la formația Abha din Arabia Saudită
Ciprian Tătărușanu a ajuns în această vară la formația Abha din Arabia SaudităTwitter / AbhaFc_EN
În runda cu numărul 15 din campionatul saudit, Abha, echipa lui Ciprian Tătărușanu, a primit vizita celor de la Al Ahli.

Abha - Al Ahli 0-6

Va fi o primă repriză pe care Tătărușanu cu siguranță nu o va uita prea curând. Internaționalul român în vârstă de 37 de ani a încasat nu mai puțin de 5 goluri de la Al Ahli, care i-a avut în teren pe Mendy, Ibanez, Kessie, Saint-Maximin, Mahrez și Veiga. Cel din urmă a deschis scorul în minutul 20.

Pe o fază de contraatac bine lucrată, oaspeții au făcut 2-0 după reușita lui Al Brikan.

Vârful lui Al Ahli a făcut dubla 5 minute mai târziu.

Tot în urma unui contraatac, căpitanul Kessie l-a învins pe Tătărușanu cu o execuție la colțul scurt.

Chiar înainte de pauză, Veiga a făcut și el dubla, în urma unei acțiuni pe cont propriu în flancul drept.

În actul secund, Mahrez și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

În acest moment, Abha ocupă locul 15 în clasamentul saudit, la 3 puncte distanță față de primul loc retrogradabil, pe care se află Al Akhdoud, formația la care sunt legitimați Andrei Burcă și Florin Tănase.

De partea cealaltă, Al Ahli este pe locul 3, cu 30 de puncte, la 8 lungimi distanță de liderul Al Hilal.