Ca la 20 de ani. Cristiano Ronaldo a marcat al 50-lea său gol din 2023

Cristiano Ronaldo vs Al-Shabab
Cristiano Ronaldo vs Al-ShababProfimedia
Starul portughez Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 50 din 2023, ajutându-şi actuala echipă, Al-Nassr, să se califice în semifinalele Cupei Regelui Arabiei Saudite la fotbal, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 5-2, formația Al-Shabab.

Ronaldo, în vârstă de 38 de ani, a înscris al patrulea gol al oaspeților, în minutul 74, după o pasă a compatriotului său Otavio.

Este pentru a opta oară în cariera sa când atacantul lusitan atinge borna de 50 de goluri marcate pe parcursul unui an calendaristic, Cristiano Ronaldo fiind depăşit doar de marele său rival argentinian Lionel Messi, care a reuşit acest lucru de nouă ori.

Celelalte goluri ale echipei Al-Nassr în partida de luni au fost marcate de Seko Fofana (17), Sadio Mane (28), Abdulrahman Ghareeb (45+4) şi Mohammed Maran (90+6).

Al-Hilal, actualul lider al campionatului Arabiei Saudite, s-a calificat la rândul ei în semifinalele Cupei Regelui, după ce a dispus cu 3-0 de Al-Taawoun, prin golurile lui Michael (45+2), Aleksandar Mitrovic (51) şi Malcom (84)

Într-o altă partidă din sferturile de finală, Al-Khaleej a dispus cu 2-1 de Abha, echipa portarului român Ciprian Tătăruşanu, integralist în acest joc.

Ultimul meci din această fază a competiției Al-Faysaly - Al-Ittihad, va avea loc pe 19 decembrie.