Arabia Saudită: Florin Tănase înscrie și îl învinge pe Reghecampf / Remiză pentru Tătărușanu

Florin Tănase a înscris golul victoriei pentru Al Akhdoud
Florin Tănase a înscris golul victoriei pentru Al AkhdoudX / Roshn Saudi League
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară în runda cu numărul 17 din campionatul saudit.

Al Akhdoud - Al Taee 1-0

Florin Tănase și Andrei Burcă au fost titulari pentru Al Akhdoud, care este pe locul 14 în acest moment în campionatul saudit, cu 16 puncte.

După ce au recuperat un balon degajat greșit de portarul oaspeților, cei de la Al Akhdoud au trimis mingea în careul advers, acolo de unde decarul Florin Tănase a reușit să înscrie unicul gol al partidei (min 56), care a dus trei puncte importante pentru gazde. Pentru internaționalul român a fost cel de-al doilea gol reușit în acest sezon, la care se mai adaugă și alte 2 pase decisive.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

De partea cealaltă, Reghe nu a putut conta pe Andrei Cordea, fotbalistul fiind suspendat pentru cumulul de galbene, în vreme ce Marko Dugandzic a fost introdus în teren în actul secund.

A fost a doua înfrângere consecutivă pentru Al Taee, care rămâne pe locul 12, cu 17 puncte.

Abha - Al Hazem 1-1

Duelul din zona roșie a clasamentului s-a încheiat la egalitate. Deschiderea de scor a venit în partea secundă și a aparținut oaspeților. Deși a respins inițial un șut venit de la un adversar, Tătărușanu nu a mai avut ce face la execuția lui Selemani, iar în minutul 64 Abha era condusă cu 1-0.

Golul egalizator a venit cu 10 minute înainte de fluierul final și a fost semnat de polonezul Krychowiak, care a prins un șut superb din marginea careului.

Abha rămâne în continuare în zona roșie, pe locul 16, cu 14 puncte, la 2 lungimi de salvare, în vreme ce Al Hazem este codașa din Saudi Professional League, cu 12 unități.