Chelsea a ajuns la trei victorii consecutive în campionat, după un meci tensionat cu Fulham

Cole Palmer de la Chelsea marchează din penalty și sărbătorește
Cole Palmer de la Chelsea marchează din penalty și sărbătoreșteProfimedia
Chelsea lui Mauricio Pochettino a obținut doar a cincea victorie în derby-ul londonez în 16 astfel de meciuri, grație unei victorii la limită, 1-0, în Premier League în fața lui Fulham pe Stamford Bridge.

Ultimele două partide ale lui Chelsea au format un microcosmos al sezonului lor de până acum.

Au existat semne pozitive împotriva lui Preston North End, pe care a învins-o cu 4-0 în Cupa Angliei la sfârșitul săptămânii trecute, dar înfrângerea cu 1-0 în fața lui Middlesbrough în prima manșă a semifinalei Cupei Ligii a readus la suprafață o multitudine de probleme.

Vizita rivalilor locali de la Fulham, însă, le-a dat cel puțin ocazia să îndrepte aceste greșeli și să ajungă la trei victorii consecutive în PL.

Pe parcursul unei bune părți din prima repriză, gazdele au fost în mod clar echipa mai proactivă, blocându-i pe Cottagers în propria jumătate, deși fără a-l deranja pe Bernd Leno între buturi.

Armando Broja (L) nu reușește să reia o centrare în timpul meciului de fotbal din Premier League engleză dintre Chelsea și FulhamAFP

Cea mai bună ocazie, până în ultimele momente ale primei reprize, a fost în favoarea lui Fulham, când Đorđe Petrović a avut o paradă pentru a reține șutul lui Harry Wilson dintr-un unghi închis.

Cu pauza apropiindu-se cu pași repezi, se părea că cele două echipe vor intra la vestiare la egalitate.

Cu toate acestea, în urma unei pase inteligente a lui Cole Palmer, Raheem Sterling a fost doborât în suprafața de pedeapsă de Issa Diop, arbitrul Anthony Taylor neavând de ales decât să arate punctul de pedeapsă.

Palmer a transformat cu precizie, marcând al nouălea său gol de la transferul de la Manchester City în vară.

Mijlocașul englez al lui Chelsea #07 Raheem Sterling (L) se luptă cu fundașul belgian al lui Fulham #21 Timothy CastagneAFP

După pauză, meciul s-a deschis, Fulham a forțat în căutarea egalării, iar Blues au reușit să amenințe pe contraatac.

Cu toate acestea, ocaziile clare au fost puține și rare, Raúl Jiménez a direcționat o lovitură de cap inofensivă peste bară, iar Levi Colwill a trimis un șut peste bară de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Pe măsură ce repriza a avansat, Jiménez l-a testat de două ori pe Petrović, dar portarul sârb a fost pe fază la ambele încercări.

Gazdele au fost aproape de a pune capăt meciului grație unui șut al lui Gallagher care a lovit exteriorul barei, înainte ca șutul pe jos al lui Noni Madueke să fie reținut de Leno.

Rezultatul urcă Chelsea pe locul opt în clasament, care rămâne neînvinsă în ultimele 19 meciuri de campionat pe teren propriu împotriva lui Fulham.

Oamenii lui Marco Silva, între timp, se află la opt puncte deasupra ultimelor trei clasate, pe locul 13, și vor privi acum spre a doua manșă a semifinalei Cupei Ligii proprii împotriva lui Liverpool, după ce au pierdut prima întâlnire cu 2-1.

Flashscore Omul meciului: Cole Palmer (Chelsea)