Arsenal irosește șansa de a deveni lider în Premier League/ Tottenham urcă vertiginos în clasament

Tom Cairney de la Fulham în luptă cu ”tunarul” Martin Odegaard
Tom Cairney de la Fulham în luptă cu ”tunarul” Martin OdegaardProfimedia
Continuă criza la Arsenal, care a reușit o singură victorie în 5 meciuri. Elevii lui Arteta au pierdut cu 1 - 2 partida de la Fulham.

Fulham-Arsenal 2-1

Arsenal a ratat șansa de a trece pe primul loc în Premier League după ce a fost depășită cu 3-1 de Fulham.

Tunarii au început bine partida, iar Saka a marcat în minutul 5 și se părea că Arsenal va fi lider de Revelion.

Jimenez nu a fost de acord și a restabilit egalitatea în minutul 29, iar repriza a doua a adus o destabilizare totală a elevilor lui Arteta care au cedat în apărare nepermis.

Bobby De Cordova-Reid i-a adus pe cei de la Fulham în avantaj surprinzător, iar Saka a ratat pe final chiar și șansa unui singur punct pentru Gunners.

Statisticile cheie ale meciului de la final
Statisticile cheie ale meciului de la finalFlashscore

Tottenham - Bournemouth 3-1

Tottenham Hotspur, pe de altă parte, reușește să vină pe 5 și să prindă in extremis un loc de cupe europene în 2023.

Sarr, Son și Richarlison au fost eroii londonezilor în ultima zi a anului.

Hotspur a reușit cu această ocazie să încheie o serie negativă. Londonezii nu reușiseră să învingă Bournemouth acasă în Premier League în ultimele 4 partide.