Lionel Messi o scapă pe Inter Miami de o nouă înfrângere. Echipa lui Beckham nu se regăsește

Messi (R) în acțiune pentru Inter Miami
Messi (R) în acțiune pentru Inter MiamiAFP
Argentinianul, accidentat în ultima perioadă, a fost rezervă. A fost nevoie să intre pe teren pentru a egala scorul după ce echipa sa era condusă de la finalul primei reprize. Inter Miami, a fost ținută în șah de Colorado Rapids, sâmbătă, în Major League Soccer, iar scorul final a fost 2-2.

Argentinianul nu a mai jucat de aproape o lună din cauza unei accidentări la tendon, ratând ultimele patru meciuri.

Totuși Tata Martino l-a trecut pe lista rezervelor pentru meciul de acasă.

Martino a aliniat o formație cu multe rezerve, cu foștii coechipieri ai lui Messi de la Barcelona, Luis Suarez, Sergio Busquets și Jordi Alba, de asemenea pe bancă.

Tânăra formație a părut că va reuși să-i suplinească pe veterani, dar s-a văzut condusă la pauză, când fundașul Ryan Sailor l-a doborât într-o intervenție pripită în careu pe atacantul francez al lui Colorado, Kevin Cabral.

Atacantul brazilian al celor de la Rapids, Rafael Navarro, a transformat penalty-ul și a adus Colorado în avantaj: 1-0 la pauză.

Messi a fost introdus în teren după pauză și a avut un impact instantaneu.

După doar 12 minute pe teren, câștigătorul argentinian al Cupei Mondiale a adus golul egalizatr pentru Miami, când Franco Negri a centrat de pe stânga, iar Messi a trimis în poartă.

Busquets a fost apoi introdus și Miami a căpătat consistență în joc.

Tot Messia fost la originea celui de-al doilea gol. Argentinianul  a pătruns în atac de la mijlocul terenului, l-a servit pe David Ruiz pe dreapta, iar centrarea sa a fost transformată cu sânge rece de debutantul Leonardo Afonso.

Dar al treilea gol nu a mai venit iar Miami a plătit prețul în minutul 88, când Calvin Harris a condus un contraatac pe dreapta și l-a găsit pe Cole Bassett care a înscris golul egalizator pentru Colorado.