Luis Suarez a marcat al cincilea gol al sezonului, dar Inter Miami se încurcă cu New York City

Inter Miami - New York City 1-1
Inter Miami - New York City 1-1AFP
Luis Suarez a marcat al cincilea său gol al sezonului, dar Inter Miami a reușit un egal, scor 1-1, cu New York City FC, sâmbătă, în Major League Soccer.

Suarez a reluat în minutul 15 o lovitură liberă executată de Julian Gressel și a adus Miami în avantaj pe Chase Stadium din Fort Lauderdale.mia

Dar speranțele lui Miami de a obține toate cele trei puncte au fost zdruncinate de o prestație tenace a celor de la New York, care a reușit să egaleze prin Alonso Martinez în minutul 34.

Miami, zdrobită cu 4-0 de New York Red Bulls în ultima sa deplasare, și-a creat o serie de ocazii clare după golul primit, dar portarul Matthew Freese a fost într-o formă de zile mari.

Freese a reușit mai multe parade frumoase, inclusiv o paradă genială cu o singură mână la șutul lui Suarez în minutul 80.

Inter Miami, din nou fără starul Leo Messi

Miami, din nou fără Lionel Messi, accidentat, a rămas pe locul al doilea în Conferința de Est după această remiză, la un punct în spatele liderului Cincinnati.

Antrenorul lui Miami, Gerardo Martino - care și-a atacat echipa după ce săptămâna trecută a fost învinsă de New York Red Bulls - a lăudat performanța echipei sale.

"În nouă luni aici, nu am fost niciodată dezamăgit de un meci așa cum am fost sâmbăta trecută", a spus Martino. "Astăzi, ceea ce a făcut echipa a fost foarte lăudabil. Au jucat bine și și-au creat multe ocazii de gol".

Martino, între timp, a declarat că forma fizică a lui Messi este încă evaluată, în timp ce Miami se pregătește pentru meciul de miercuri din prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF cu mexicanii de la Monterrey. Messi nu a mai jucat de când a suferit o întindere a tendonului de la genunchi, în urmă cu două săptămâni.

"Îl vom evalua zi de zi și vom lua o decizie marți", a spus Martino. "Meciul de miercuri este foarte important, dar trebuie să ne gândim la întregul an, nu doar la un singur meci"