Disponibilitatea lui Messi, pusă sub semnul întrebării înainte de duelul cu Colorado Rapids

Messi a marcat trei goluri în trei meciuri pentru a începe sezonul regulat al MLS 2024Reuters
Joacă Lionel Messi (36 de ani) în acest weekend? Aceasta este întrebarea la care Inter Miami va trebui să răspundă atât timp cât superstarul mondial stă pe tușă din cauza unei accidentări.

Fanii din Miami speră ca Messi să revină pe teren sâmbătă, când Colorado Rapids va vizita Fort Lauderdale.

Messi nu a mai jucat din 13 martie, când a bifat 50 de minute de acțiune în meciul de Cupa Campionilor al lui Inter Miami împotriva lui Nashville SC, înainte de a ieși accidentat la tendonul de la picior.

El a fost incert pentru meciul de miercuri, când Inter Miami a găzduit echipa mexicană Monterrey în Cupa Campionilor. Dar Messi nu a jucat, iar Monterrey a învins Miami cu 2-1, marcând golul victoriei în minutul 89.

"Spusesem că decizia în privința lui Leo va fi luată de la o zi la alta, dar el nu a fost pregătit să joace astăzi, ar fi fost un risc prea mare", a declarat reporterilor antrenorul lui Miami, Tata Martino. "Se simte mai bine pe zi ce trece și vom reevalua pentru meciul cu Colorado și returul cu Monterrey de săptămâna viitoare".

Forma recentă a lui Inter Miami
Forma recentă a lui Inter MiamiFlashscore

Messi a marcat trei goluri în trei meciuri pentru a începe sezonul regulat al MLS 2024. Coechipierul Luis Suarez a marcat cinci goluri, inclusiv singurul gol al lui Miami în remiza 1-1 cu New York City FC săptămâna trecută.

Acesta va fi primul meci al lui Rapids împotriva lui Miami de când aceasta din urmă a intrat în campionat în 2020.