Lionel Messi, în pericol să rateze finalul de sezon în MLS. Accidentare cu probleme

Lionel Messi în acțiune cu Toronto FC
Lionel Messi în acțiune cu Toronto FCProfimedia
Argentinianul a ratat ultimele 3 partide ale celor de la Inter Miami din cauza unei rupturi musculare. Potrivit presei internaționale, argentinianul riscă să nu mai revină înainte de finalul sezonului din MLS.

Lionel Messi a fost pe teren ultima dată pe 21 septembrie, în duelul dintre Inter Miami și Toronto FC, când a fost schimbat după doar 36 de minute de joc.

Deși inițial se credea că accidentarea este destul de ușoară, se pare că Messi are o ruptură musculară cu probleme din cauza căreia riscă să rateze finalul acestui sezon din campionatul american de fotbal.

Jurnalistul Caden DeLisa a anunțat pe rețelele de socializare că problema starului argentinian datează din pauza competițională cauzată de meciurile echipelor naționale, când s-ar fi accidentat în meciul cu Ecuador.

Sâmbătă noapte, fără Lionel Messi, Inter Miami a obținut doar un rezultat de egalitate în meciul cu New York City, scor 1-1. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+5, după o lovitură de la colțul terenului.

Conform presei argentiniene, Messi va mai juca în acest sezon doar dacă staff-ul tehnic al celor de la Inter Miami va considera că argentinianul nu riscă să se accidenteze și mai grav sau dacă echipa va avea neapărat nevoie de prezența lui pe teren.

"O sursă indică faptul că Lionel Messi a suferit o ruptură musculară de 2 centimetri, care a fost confirmată de RMN", a scris Caden DeLisa.

În acest moment, echipa lui Gerardo Martino se află pe locul 13 în clasamentul din Conferința de Est, având 33 de puncte.

În următoarele etape din MLS, Inter Miami le mai are de înfruntat pe Chicago Fire, Cincinnati și Charlotte, cu aceasta din urmă având programate două partide.

Pâna atunci, Messi, venit cu doar două luni în urma la Miami a reușit să ajungă pe primul loc la număr de tricouri vândute în toată liga americană de fotbal.  El este urmat de Joao Klauss de la St. Louis City și de Hany Mukhtar, Nashville SC.