Messi s-a accidentat și a fost înlocuit după doar 37 de minute. Ar putea rata finala Open Cup

Probleme pentru Mesii și Inter Miami
Probleme pentru Mesii și Inter MiamiAFP
Lionel Messi a părăsit meciul dintre Inter Miami și Toronto FC înainte de pauză din cauza unei accidentări nespecificate, iar antrenorul Gerardo Martino a declarat că argentinianul ar putea rata finala Open Cup a Statelor Unite de săptămâna viitoare.

Messi a fost înlocuit de Robert Taylor în minutul 37, la scorul de egalitate 0-0, iar banderola de căpitan înmânat-o lui DeAndre Yedlin.

Miami a trecut peste accidentarea lui Messi și s-a impus cu 4-0. Taylor a marcat de două ori, iar Facundo Farias și Benjamin Cremaschi au înscris și ei.

Messi, al cărui fost coechipier de la Barcelona, Jordi Alba, a fost și el nevoit să părăsească mai devreme meciul de miercuri din cauza unei accidentări, a lipsit sâmbătă, din cauza oboselii, de la meciul pierdut de Miami cu 5-2 la Atlanta și a lipsit de la meciul Argentinei cu Bolivia de săptămâna trecută.

Martino a declarat că vor evalua accidentările lui Messi și Alba în zilele următoare, dar a adăugat că aceștia vor rata cu siguranță meciul de duminică cu Orlando City și sunt sub semnul întrebării pentru finala Cupei, miercurea viitoare, împotriva lui Houston Dynamo.

"Nu există nicio șansă ca ei să joace duminică. Știu că avem de jucat o finală, dar ei nu vor fi pe teren dacă nu pot juca", a spus Martino.

Antrenorul a adăugat că Messi a acuzat o "accidentare veche".

"Analizele pe care le-a făcut cu echipa națională nu au arătat nicio accidentare. L-am înlocuit pentru a nu avea probleme și mai mari", a adăugat el.

"Nu credem că are o accidentare musculară. Asta reiese și dintr-o discuție pe care tocmai am avut-o cu el. Dar trebuie să continuăm să fim atenți. Și-l vom analiza următoarele zile".

Miami încă nu a pierdut cu Messi pe teren de când l-a adus în iulie, o serie de victorii care include și un triumf în Cupa Ligii de luna trecută.