Primul pas greșit pentru Messi. Scad șansele lui Inter Miami de a prinde play-off-ul MLS

Primul pas greșit pentru Messi. Inter - Nashville 0-0
Primul pas greșit pentru Messi. Inter - Nashville 0-0Profimedia
Inter Miami a încheiat partida cu Nashville cu o remiză albă, 0-0. Slabele speranțe de promovare în play-off-ul MLS ale echipei lui Lionel Messi au fost astfel serios afectate.

Miami a fost ținută în șah pentru prima dată în cele 10 meciuri din era Messi.

Starul argentinian marcase până acum 11 goluri în nouă apariții de când s-a alăturat lui Inter Miami - iar rezultatele s-au văzut: Inter a cucerit Cupa Ligii, și a ajuns în semifinale la US Open Cup.

Messi nu a mai reușit să creeze un moment magic pe un stadion plin, unde marele boxer Floyd Mayweather și șeful FIFA, Gianni Infantino, s-au numărat printre spectatori.

Înaintea partidei, Messi și compania au prezentat publicului trofeul Leagues Cup:

În ciuda faptului că a controlat partida pe parcursul unei prime reprize frustrante, Miami s-a chinuit să-și creeze ocazii reale în fața apărării disciplinate a lui Nashville.

Fanii lui Miami au sperat la o minune în minutul 60, când Messi a executat o lovitură liberă în stilul său caracteristic, dar șutul său la colțul din stânga jos a fost reținut de portarul lui Nashville, Elliott Panicco.

Cei de la Nashville putea chiar deschide scorul în minutul 69, dar golul lui Hany Mukhtar a fost anulat pentru offside.

Messi a mai beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție periculoasă în minutul 83, dar șutul său s-a lovit de zid.

În urma remizei, Miami e penultima în clasamentul MLS, la 10 puncte de ultimul loc de play-off, cu 10 meciuri rămase de disputat.

Echipa călătorește în cealaltă parte a țării pentru a înfrunta duminică campioana MLS, Los Angeles FC.