Inter Miami suferă prima înfrângere de când Messi s-a alăturat clubului

Inter Miami a fost învinsă cu 5-2 de Atlanta United
Inter Miami a fost învinsă cu 5-2 de Atlanta UnitedProfimedia
Inter Miami l-a odihnit pe Lionel Messi și a suferit prima înfrângere de când argentinianul s-a alăturat clubului, 5-2 pe terenul celor de la Atlanta United.

Messi nu a mai făcut deplasarea la Atlanta. El a avut parte de o serie de meciuri aglomerate de la debutul său la Miami, la sfârșitul lunii iulie.

Antrenorul lui Miami, Gerardo 'Tata' Martino, a declarat după înfrângere că Messi a suferit de "oboseală musculară" și că ar fi fost "foarte nedrept să joace acest meci".

Jucătorul în vârstă de 36 de ani a fost prezent în meciul de calificare al Argentinei la Cupa Mondială împotriva Boliviei, la La Paz, dar și-a urmărit coechipierii de pe bancă.

Fără Messi săptămâna trecută, Miami a învins Sporting Kansas City cu 3-2, dar de data aceasta a fost o poveste foarte diferită pentru echipa lui Martino.

Miami a trecut în avantaj în minutul 25 cu un gol superb reușit de atacantul ecuadorian în formă Leonardo Campana.

Dar răspunsul celor de la Atlanta, locul șase în Conferința de Est, a fost categoric, cu trei goluri în decurs de opt minute.

Tristan Muyamba a marcat cu o lovitură de cap. Cinci minute mai târziu, Atlanta a trecut în avantaj, când fundașul lui Miami, Kamal Miller și-a dat autogol.

Apărarea lui Miami, lipsită de fostul fundaș stânga internațional spaniol Jordi Alba, s-a clătinat, iar Brooks Lennon a reușit să înscrie al treilea gol în minutul 44.

Miami a revenit în joc în minutul 54, printr-un penalty transformat de Campana.

Pe măsură ce se avântau în atac în căutarea egalării, Atlanta i-a surprins pe contraatac, iar atacantul grec Giorgos Giakoumakis a reușit să înscrie al 14-lea său gol al sezonului, ajungând la egalitate cu Hany Mukhtar de la Nashville în topul golgheterilor din MLS.

În minutul 89, Tyler Wolff a reușit să înscrie.

Miami rămâne pe penultimul loc în Conferința de Est, la șase puncte în spatele lui D.C United, care ocupă locul nouă, ultimul loc de playoff.