Messi dă două pase de gol în victoria cu Los Angeles și Miami își continuă cursa pentru play-off

Lionel Messi oferă un nou assist în meciul cu Los Angeles
Lionel Messi oferă un nou assist în meciul cu Los Angeles Profimedia
Inter Miami a obținut cea mai impresionantă victorie din era Lionel Messi, 3-1 pe terenul campioanei Major League Soccer, FC Los Angeles și e în grafic în cursa de urmărire pentru clificarea în play-off-ul ML.

Stadionul din Los Angeles a fost înțesat de celebrități. În tribune au fost văzuți Leonardo DiCaprio, Selena Gomez și Prințul Harry.

Inter Miami a preluat conducerea rapid în minutul 14, când Tomas Aviles a vânturat apărarea celor de la Los Angeles și l-a găsit liber pe Farias, care l-a învins pe John McCarthy cu un șut pe jos.

În minutul 51 s-a făcut 2-0 pentru Miami după o acțiune pe filiera BarcelonaSergio Busquets l-a servit pe Messi, care l-a văzut liber pe Jordi Alba, iar acesta a pătruns în careu și a finalizat cu sânge rece.

Miami a controlat cu fermitate jocul și a dat lovitura finală în minutul 83, când Messi a pătruns în terenul celor de la LA într-o acțiune caracteristică plecată de la mijlocul terenului și i-a pasat mingea decisiv lui Campana, care a marcat cu stil.

LA a marcat golul de onoare în minutul 90, prin lovitura de cap a lui Ryan Hollingshead, după un corner.

Inter Miami se apropie astfel la 9 puncte de locurile de playoff, cu nouă meciuri rămase de disputat.

Etapa următoare, Inter Miami joacă acasă cu Sporting Kansas City, pe 10 septembrie.