No Messi, no problem. Inter Miami câștigă în MLS și fără starul argentinian

Inter Miami, victorie cu Kansas City
Inter Miami, victorie cu Kansas CityAFP
În ciuda lipsei lui Lionel Messi, Inter Miami s-a apropiat la șase puncte de pozițiile de play-off în Major League Soccer, după o victorie cu 3-2 în fața lui Sporting Kansas City

Inter Miami a dovedit că și-a clădit o echipă solidă, care face față competiției și când starul echipei, Lionel Messi lipsește. Echipei lui Beckham i-au lipsit de altfel nu unul, ci 8 jucători angrenați la naționale în meciurile de calificare pentru Cupa Mondială din 2026.

Dar echipa antrenată de Gerardo "Tata" Martino și-a arătat forța, extinzându-și seria de invincibilitate în toate competițiile la 12 meciuri.

Obiectivul lui Miami este să ajungă în play-off -ul MLS, unde orice este posibil, chiar și cucerirea campionatului. Echipa se afla înainte de venirea lui Messi pe ultimul loc în Conferința de Est.

Seara a început, însă,  prost pentru Miami. Portarul Drake Callender nu a reușit să rețină un șut al lui Felipe Gutierrez, iar Daniel Salloi a înscris mingea liberă.

Miami a întors scorul până la pauză: mai întâi a egalat rapid, în minutul 25, printr-un penalty obținut de Leonardo Campana. Spre deosebire de Messi, Campana nu a fost convocat pentru meciurile de calificare la Cupa Mondială din America de Sud din această săptămână și s-a dovedit decisiv seara trecută când a adus echipa locală în avantaj cu o lovitură de cap excelentă la o centrare a lui DeAndre Yedlin.

Miami profită de egalul pe care D.C. United l-a făcut acasă cu San Jose, 0-0 și se află acum la doar șase puncte în spatele echipei lui Wayne Rooney, a noua clasată în Conferința de Est.