Echipa lui Cristiano Ronaldo bifează o victorie în debutul Ligii Campionilor Asiei

Milad Sarlak primește cartonaș roșu
Milad Sarlak primește cartonaș roșuReuters
Echipa lui Cristiano Ronaldo, Al Nassr, a fost ajutată e avantajul numeric în fața lui Persepolis (10 oameni), marți, pe stadionul Azadi din Teheran, iar formația din Saudi Pro League și-a început campania din Liga Campionilor Asiei cu o victorie cu 2-0 în fața iranienilor.

Victoria a venit după ce Milad Sarlak a fost eliminat pentru cumul de cartonașe, în minutul 52, când iranianul l-a călcat pe piciorul lui Ronaldo în timpul unei dispute la mijlocul terenului.

Zece minute mai târziu, fostul atacant al lui Real Madrid l-a lansat pe Marcelo Brozovic, iar Abdulrahman Ghareeb a deschis scorul printr-o lovitură deviată din șutul croatului.

Mohammed Qassem a dublat avantajul lui Al Nassr în minutul 72 în întâlnirea din Grupa E, când a trimis șutul în plasa porții lui Alireza Beiranvand dintr-un unghi închis pe partea stângă pentru a pecetlui victoria.

"A fost un meci bun, chiar dacă prima repriză a fost un pic mai dificilă pentru ambele echipe", a declarat atacantul lui Al Nassr, Sadio Mane.

"Am jucat bine în a doua repriză, ne-am creat câteva ocazii și am marcat două goluri și cred că am meritat să câștigăm în această seară".

Note jucători Persepolis - Al Nassr
Note jucători Persepolis - Al NassrFlashscore

Meciul s-a disputat pe un stadion Azadi gol, deoarece a fost aplicată o interdicție impusă lui Persepolis de către Confederația Asiatică de Fotbal în urmă cu doi ani.

Victoria lui Al Nassr îi plasează pe aceștia pe primul loc în grupă, cu două puncte în fața lui Al-Duhail, antrenată de Hernan Crespo, după ce clubul qatarez a fost ținut la egalitate, 0-0, de FC Istiklol din Tadjikistan, la Dușanbe.

În grupa A, internaționalul togolez al lui Al Ain, Kodjo Laba, a marcat de două ori și a oferit o pasă de gol pentru a treia reușită a echipei sale, conducând-o la o victorie cu 3-0 în fața celor de la Pakhtakor din Uzbekistan.

Al Ain se află la egalitate de puncte cu FC Ahal din Turkmenistan, care a obținut o victorie surprinzătoare cu 1-0 în fața lui Al Feiha din Arabia Saudită, grație unei lovituri de la distanță în repriza a doua, reușită de Elman Tagayew.