Cristiano Ronaldo marchează o dublă și aduce a doua victorie în campionat pentru Al Nassr

Cristiano Ronaldo a marcat deja patru goluri în acest sezon al Saudi Pro League.AFP
Al-Nassr a câștigat cu 4-0 împotriva lui Al-Shabab, în etapa a 4-a a campionatului din Arabia Saudită.

Al Nassr și-a zdrobit adversarii pentru al doilea meci la rând. Vineri a învins-o pe Al Fateh cu 5:0, iar marți a zdrobit-o pe Al Shabab cu 4:0.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 13 cu un gol din penalty. Șase minute mai târziu, portughezul avea deja două goluri la activ, dar arbitrul  a decis că portughezul a comis un fault și golul a fost anulat. Ronaldo, de cinci ori câștigător al Balonului de Aur, a înscris din nou din lovitură de pedeapsă în minutul 38 și a mărit avantajul celor de la Al Nassr la 2:0.

Două minute mai târziu Ronaldo a fost servant pentru cealaltă vedetă a echipei, Sadio Mané , iar senegalezul nu a ezitat. La pauză, Al Nassr avea deja 3:0.

Cristiano Ronaldo ar fi putut marca un hat-trick de penalty-uri în minutul 63, dar portughezul a ales să îi cedeze șansa de a înscrie lui Abdulrahman Ghareeb , care a nimerit, însă, transversala .

Rezultatul final a fost stabilit în minutul 80 de Sultan Al Ghanam, care a finalizat o nouă fază creată de Ronaldo. Portughezul a lovit bara, iar mingea a ricoșat norocos la Al Ghanam.

A fost a doua victorie a sezonului pentru Al Nassr, care ocupă în prezent locul șase în clasament, la șase puncte în spatele primelor două echipe,  Al Ittihad și Al Ahli.

Al Ahli a obținut a patra victorie în campionat. Echipa lui Matthias Jaissle a învins-o pe Al Taee cu 2:0.

Gazdele au fost chiar dominate o bună bucată de vreme, dar cursul meciului s-a schimbat când Alfa Semedo a primit cartonașul roșu în minutul 35 al partidei. Doar un minut mai târziu, Riyad Mahrez a marcat pentru Al Ahli și și-a adus echipa în avantaj. Scorul a rămas neschimbat până la pauză.

Avantajul a crescut în minutul 59, prin golul lui Franck Kessie, care a înscris din pasa lui Mahrez. Echipa locală a mai avut câteva ocazii de a majora scorul, dar meciul, care a durat peste 100 de minute, s-a încheiat cu 2-0.

Al Ahli și Al Ittihad sunt singurele echipe cu punctaj maxim în clasament.