Dan Petrescu, îngrijorat de accidentări după victoria din optimile Ligii Campionilor AsieiProfimedia
Antrenorul echipei Jeonbuk Hyundai Motors FC, românul Dan Petrescu, s-a declarat bucuros pentru victoria cu Pohang Steelers (2-0), dar în acelaşi timp îngrijorat de accidentările suferite de jucătorii săi, în perspectiva partidei retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei.

''Singurul lucru negativ este că am pierdut prea mulți jucători din cauza accidentărilor. Unul s-a lovit la cap, unul la picior, iar altul are altfel de accidentare, aşa că este o problemă înaintea partidei retur'', a declarat Petrescu, citat de site-ul Confederației Asiatice de Fotbal.

''Soo-bin Lee are ochii însângerați şi ar putea avea nevoie de o operație. Hernandes nu cred că va juca în meciul al doilea, deoarece la pauză mi-a spus că s-a accidentat când a încercat să tragă de la 40 de metri. De asemenea, Tae-hwan Kim, care a intrat pe parcurs şi am fost nevoit să îl schimb. El a jucat multe meciuri pentru echipa națională şi e de neînțeles de ce s-a accidentat'', a detaliat Petrescu.

''Bineînțeles că sunt foarte fericit pentru victorie. În prima repriză am jucat mai bine şi puteam marca mai multe goluri. În repriza secundă am jucat mai mult pe contraatac, dar am reuşit să marcăm golul al doilea. Am avut doar patru zile pentru a pregăti meciul cu echipa întreagă, aşa că se explică de ce echipa a căzut un pic în repriza secundă. Aceasta a fost doar prima manşă, iar a doua va avea loc la Pohang, unde se va decide calificarea'', a mai spus fostul internațional român.

Echipa lu Petrescu, poll position pentru sfertrui

Jeonbuk a făcut un pas spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei la fotbal, după ce a învins-o pe Pohang Steelers cu scorul de 2-0, miercuri, pe teren propriu, într-un duel sud-coreean din prima manşă a optimilor de finală.

Echipa pregătită de Petrescu s-a impus prin golurile marcate de Hernandes (17) şi Hyun-Beom Ahn (64)

Manşa secundă din Liga Campionilor Asiei se va juca în data de 20 februarie. Dacă va trece de Pohang, Jeobuk va înfrunta în sferturi câştigătoarea duelului dintre Ulsan Hyundai (Coreea de Sud) şi Ventforet Kofu (Japonia).

Pentru Jeonbuk ar fi a 11-a sa calificare în sferturile AFC Champions League din 2004.