Crespo și Al Ain pun capăt recordului absolut de 34 de victorii consecutive a celor de la Al Hilal

Seria de victorii a lui Al Hilal s-a încheiat în Emirate
Seria de victorii a lui Al Hilal s-a încheiat în EmirateProfimedia
Cea mai lungă serie de victorii din istoria fotbalului masculin a luat sfârșit miercuri (17 aprilie). Al Hilal a pierdut cu 4-2 în deplasare cu Al Ain din Emiratele Arabe Unite în prima manșă a semifinalei Ligii Campionilor AFC. Inamicul numărul unu al echipei lui Jorge Jesus a fost Soufiane Rahimi, autor a trei goluri (două din penalty).

Pe lângă faptul că a pus capăt unei serii de 34 de victorii, Al Hilal și-a pierdut și seria de 42 de meciuri fără înfrângere (39V, 3E). Ultima înfrângere a fost în urmă cu mai bine de opt luni, la 12 august, în fața lui Al-Nassr, în finala Ligii Campionilor Arabiei.

Meciul retur va avea loc marțea viitoare (23), la ora 21:00, pe Kingdom Arena din Riyadh. Al Hilal trebuie să învingă Al Ain la două goluri pentru a forța prelungirile și la trei sau mai multe goluri în timpul regulamentar pentru a avansa în marea finală.

Călăul saudit

La fel ca în sferturile de finală împotriva lui Al Nassr, Soufiane Rahimi nu a avut emoții în fața celeilalte rivale din Arabia Saudită. După ce a marcat de trei ori în duelurile tur-retur cu Al Nassr, marocanul a înscris un hat-trick împotriva lui Al Hilal și a pus capăt unei serii impresionante de victorii a echipei lui Jorge Jesus. Atacantul este cel mai bun marcator din Liga Campionilor Asiei, cu 11 goluri.

Rahimi a strălucit în victoria lui Al-Ain în fața lui Al-Hilal
Rahimi a strălucit în victoria lui Al-Ain în fața lui Al-HilalDivulgação/Al-Ain

Rahimi a deschis scorul după doar șase minute, când l-a învins pentru prima dată pe Al Owais. Același atacant a obținut și transformat penalty-ul care a mărit avantajul în minutul 26, iar cu un alt penalty, obținut de brazilianul Erik, marocanul și-a trecut în cont hat-trick-ul în minutul 38.

Rahimi a primit nota 10 pentru prestația sa de gală împotriva lui Al-Hilal
Rahimi a primit nota 10 pentru prestația sa de gală împotriva lui Al-HilalFlashscore

Al Hilal a redus din diferență

După ce a fost lovită crunt în prima repriză, Al Hilal a revenit în joc după pauză. Malcom a redus din diferență în minutul 49, dar la scurt timp după aceea Al Ain a avut un alt penalty forțat de același Rahimi. De data aceasta, Kaku Romero a fost cel care l-a învins pe Al Owais.

Malcom a marcat primul gol al lui Al-Hilal împotriva lui Al-Ain
Malcom a marcat primul gol al lui Al-Hilal împotriva lui Al-AinDivulgação/Al-Hilal

Al Hilal a continuat să preseze pentru a reduce deficitul - și a reușit. În minutul 33, Salem Al-Dawsari a înscris pentru 4-2, stabilind scorul final.

Statisticile principale din înfrângerea lui Al-Hilal în fața lui Al-Ain
Statisticile principale din înfrângerea lui Al-Hilal în fața lui Al-AinFlashscore